İnsan Hakları Günü'nde Nevin Berktaş hatırlatılacak

"İnancın Sınandığı Zor Mekânlar: Hücreler" adlı kitapta "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla yargılanan ve ardından tutuklanan yazar Nevin Berktaş adına, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde basın açıklaması yapılacak.
Perşembe, 09 Aralık 2010 18:06

Proleterce Devrimci Duruş dergisi yazarı Berktaş, 10 yıl süren yargılama sürecinde, örgüt propagandası yaptığı gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Nevin Berktaş Serbest Bırakılsın!
Nevin Berktaş, 1980’den itibaren yaklaşık 22 yılını cezaevlerinde geçiren, ülkemizde en uzun süre hapis yatmış kadın siyasi tutukludur. Cezaevlerinde kaldığı süre boyunca faşist yaptırımlara boyun eğmediği için, hücre cezası da dahil, birçok cezaya maruz kalmış ve infazı yakılarak yıllarca içeride tutulmuştur. Bu hukuk dışı uygulamalar yetmezmiş gibi, 5 yıl 8 ay gibi uzun bir süre de fazladan yatırılmıştır. 2007 yılında tahliye olduktan üç yıl sonra, 3 Kasım 2010 tarihinde, bu kez içeride yazdığı bir kitaptan dolayı yeniden tutuklanmıştır.

Berktaş, devletin “F Tipi cezaevleri”ne geçişe hazırlandığı bir dönemde, 12 Eylül cezaevlerindeki hücreleri ve o hücrelerde geçirdiği işkenceleri anlatan “İnancın sınandığı zor mekanlar: HÜCRELER” adlı bir kitap yazdı. Kitap, Nisan 2000 tarihinde Yediveren Yayınları tarafından yayınlandı. Yayınlandığı günden 7 gün sonra toplatıldı, hakkında davalar açıldı, para ve hapis cezaları verildi. Yasa değişiklikleri ile bu cezalar düştüğü halde, yeniden dava açıldı.

Geçtiğimiz yıl yayınevi sahibine para cezası kitabın yazarı olarak Nevin Berktaş’a ise, 10 ay hapis, 461 milyon para cezası verildi ve bu karar Yargıtay tarafından da onaylandı. Avukatları, Nevin Berktaş’ın daha önceden haksız yere yattığı yılları göstererek, bu cezaya mahsup etmelerini talep ettiler. Buna rağmen Nevin Berktaş tutuklanarak Bakırköy Kadın Hapishanesine götürüldü. Bir kez daha kendi yasalarını çiğnediler, hukuk-dışı bir uygulamayı yaşama geçirdiler.

Bütün bunlar, sözde 12 Eylül anayasasının değiştiği bir dönemde gerçekleşti. Güya 12 Eylülcüler artık yargılanacaktı! Oysa yargılanan yine 12 Eylül’ü anlatan kitaplar ve ona karşı direnen devrimci ve komünistlerdi. Nevin Berktaş’ın son tutuklanışı, 12 Eylül zihniyetinin aynı şekilde devam ettiğinin bir göstergesi oldu.

Biz aşağıda imzası olanlar, kitaba ve yazarlarına cezalar yağdıran bu zihniyeti kınıyor, Nevin Berktaş’ın serbest bırakılmasını istiyoruz."

Çok sayıda aydından destek
Kampanyanın imzacıları arasında İsmail Beşikçi, Sibel Özbudun, Temel Demirer, Sait Çetinoğlu, Mahmut Konuk, Fatime Akalın, Attila Tuygan, Mustafa Kahya Sosyalist Parti Gen. Baş. Yr., Mehmet Özer, Yücel Demirer, Kadir Cangızbay, Recep Maraşlı, Asuman Özbey, Halim Gürbüz, Hüseyin Gevher, Mihrac Ural, Hulusi Zeybel, Cemil Gündoğan, İlden Dirini, Erdal Tan, Adil Okay, Mehmet Tursun, Uluslararası Baran Tursun Vakfı, Jan Beth-Sawoce, Ayhan Çınar, Hüseyin Habip Taşkın, Deniz Faruk Zeren, Özer Urun, , Sarkis HATSPANIAN "Vardaşen" mahpusanesi, Dilek Eser Urun, Dicle Anter,Şükrü Erbaş, Tayfun İşçi, Hüseyin Aykol, Necati Abay, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu, Mesut Saganda, Şefik Teker, A.Aydın Doğan, Ayşe Aykul, Süleyman Kaplan, Zehra Yeren, Mehmet Ufuk Peker, Tacim Çiçek, İbrahim Okçuoğlu, Yaşar Çelik, Suna Aras gibi isimler yer alıyor.

Nevin Berktaş için yapılacak basın açıklaması, 10 Aralık’ta hükümlü olarak yattığı Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nin önünde saat 13.00'te gerçekleştirilecek

(soL - Kadın)