Valilikten 'Kürt aileye saldırı' açıklaması: İki kişi tutuklandı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bölgesinden Mersin'e gelen bir ailenin trafikte ırkçı bir saldırıya uğradığı belirtilmişti. Valilik konuyla ilgili açıklama yaptı.

Haber Merkezi

Dün, Irak Kürdistan Bölgesi'nden Mersin'e gelen Kürt ailenin ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı haberi gündeme gelmişti.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, görgü tanığı olan ve olaya müdahale eden Cihan Kutluk, bazı medya organlarına verdiği demeçte şunları dile getirdi:  “Adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırdılar ve taşlarla kafalarına vurdular. Adam bariyerlere doğru savrularak bayıldı. Adamı uçurumdan atmaya çalıştılar. Yol verme kavgası olarak yansıtılabilir ama gerçekte öyle değildi. Bozkurt işareti yapıp, Kürtlere küfür edince, ırkçı bir saldırı olduğunu anladım. 5 dakika boyunca Kürtlere küfürler savurdular. Adamı alarak cipine bindirdim ve jandarma noktasına ulaştırdım. Sonra da ambulansı çağırarak hastaneye ulaştırdık.”

Valilikten açıklama

Olaya ilişkin gözaltına alınan üç kişiden ikisi tutuklanırken, Mersin Valiliği'nin açıklamasında şöyle denildi:

Mersin İli Bozyazı İlçesi Gözsüzce  Mahallesi Sırtlan Mevkiinde  D-400 karayolu üzerinde 13 Mayıs 2021 günü saat 16:00 sıralarında Kuzey Irak’ın Erbil şehrinden yola çıkarak Antalya’ya gitmekte olan Irak vatandaşı bir ailenin içinde bulunduğu araç ile Bozyazı nüfusuna kayıtlı üç vatandaşımızın içinde bulunduğu araç maddi hasarlı trafik kazasına karışmışlardır. Kaza sonrası taraflar arasında başlayan sözlü tartışma yaralamalı kavgaya dönüşmüş ve Irak vatandaşı araç sürücüsü diğer araçta bulunan şahıslarca darp edilmiştir.

Olay trafik kazası nedeniyle yaşanmış olup bazı sosyal medya hesaplarında çarpıtılarak yapılan paylaşımlar asılsız olup tamamen adli bir olaydır. Olay ile ilgili olarak 3 şüpheli gözaltına alınmış olup adli süreç devam etmektedir. Irak vatandaşı M.M.K isimli şahıs Anamur Devlet Hastanesinde tamamlanan tedavinin ardından 14.05.2021 tarihinde taburcu edilmiştir. Büyük bir üzüntü duyduğumuz olayda yaralanan Iraklı şahıs ve ailesi ilçemizde bizim misafirimizdir.

'Kasten öldürmeye teşebbüs' ve 'halkı kin ve nefrete teşvik' tutuklaması

Hakimlikte işlemleri tamamlanan  M.F.O. ve M.B. adlı saldırganlar, "kasten öldürmeye teşebbüs", "mala zarar verme" ve "halkı kin ve nefrete teşvik etmek" suçlarından tutuklanırken, S.O. isimli şahıs ise adli kontrolle serbest bırakıldı.