Tiyatro oyuncusu Rauf Altıntak hayatını kaybetti

Tiyatro oyuncusu Rauf Altıntak hayatını kaybetti. Altıntak'ın cenazesi bugün Kireçburnu Mezarlığı'na defnedilecek.

Haber Merkezi

Tiyatro oyuncusu Rauf Altıntak, 76 yaşında hayatını kaybetti. Rauf Altıntak için bugün saat 10:30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlenecek. Altıntak'ın cenazesi törenin ardından Sarıyer Kireçburnu Camisi'nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Kireçburnu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'ndan yapılan açıklamada, "Değerli sanatçımız, geleneksel tiyatromuzun ustalarından Rauf Altıntak'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu'na başsağlığı dileriz" ifadeleri kullanıldı. 

Rauf Altıntak kimdir? 

Rauf Altıntak, 1946'da İstanbul'da doğdu. Altnıtak, küçük yaşlarda başlayan resim ve Karagöz oynatma merakıyla ilkokulda Doğan Kardeş Çocuk Mecmuası'nın açtığı resim yarışmasına katılarak yaptığı şeffaf-karton Karagöz figürleriyle İstanbul birincisi oldu.

1961'de başladığı İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Tiyatro Okulu'nda çocuk tiyatroları uzmanı rejisör Ferih Egemen'den tiyatro eğitimi gören Altıntak, 1963'te İBB Şehir Tiyatroları'na girdi ve stajyerliğini tamamlayarak sanatkar-aktör unvanını aldı. Muhsin Ertuğrul ve Vasfi Rıza Zobu gibi isimlere asistanlık yapan Altıntak, tatbiki çağdaş aktörlük, rejisörlük ve makyaj dersleri aldı.

Muhsin Ertuğrul'un Geleneksel Türk tiyatrosu "Ustalık ve Uzmanlık Belgesi" verdiği Altıntak, 1985'te Avni Dilligil Tiyatro Özel Ödülü ve 2001'de Gösteri Sanatları Merkezi Yılın Tiyatro Adamı Ödülü'nün sahibi oldu.