Sri Lanka Büyükelçiliği'nden 'tahliye' açıklaması: Tabela ve bayrak bilgimiz olmadan asılmış

Ev sahibinin mahkeme zoruyla tahliye ettirdiği Pendik'teki 'Fahri Başkonsolosluk'la ilgili açıklama yapan Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, 'Tabela ve bayrak bilgimiz olmadan asılmış, hükümsüzdür' dedi.

Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Pendik'teki adresinden, daire sahibinin mahkeme kararıyla tahliye ettirmesiyle gündeme gelen 'Sri Lanka İstanbul Fahri Başkonsolosluğu'yla ilgili resmi açıklama geldi. Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçiliği, yazılı bir açıklama yaparak İstanbul'da fahri başkonsolosluklarının bulunmadığını duyurdu.

DHA'nın haberine göre, büyükelçiliğin açıklaması şöyle:

"Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nin İstanbul'da Fahri Konsolosluğu bulunmadığından, söz konusu İstanbul Fahri Konsolosluğu gayri resmi ve yetkisizdir. Bahse konu haberde geçen Şahin Şimşek ve Alp Türkyılmaz Sri Lanka hükümeti tarafından yetkilendirilmediği halde ofis açmış ve yasal olmayan faaliyetlerde bulunmuştur.

Söz konusu kişilerden Alp Türkyılmaz eski Sri Lanka Fahri Konsolosudur fakat görevi Mayıs 2022 ayında sonlandırılmıştır. Şahin Şimşek, elçiliğimiz tarafından tanınmamakla birlikte, kayıtlı bir çalışan değildir ve hiçbir yetkisi yoktur.

Bu kişiler ofis açmak, vatandaşlık belgesi bulundurmak gibi görevlerine sahip değildir. Asılan tabela ve bayrak bilgimiz olmadan asılmış ve tamamen hükümsüzdür. Konuyla ilgili ismi geçen kişiler hakkında elçilik tarafından işlem başlatılmıştır."