Selahattin Demirtaş: Kimse geri adım atmamızı beklemesin

Demirtaş, 'Demokratik siyasette ısrar ve barış politikası, bizim için ilkeseldir. Kimse geri adım atmamızı beklemesin' dedi.

Haber Merkezi

Edirne Cezaevi'nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Demokratik siyasette ısrar ve barış politikası, bizim için ilkeseldir. Kimse geri adım atmamızı beklemesin" dedi. 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş'ın paylaşımı şöyle:

"Demokratik siyasette ısrar ve barış politikası, bizim için ilkeseldir. Kimse geri adım atmamızı beklemesin.

Her koşulda ilkelerimizi savunacak, halkın demokratik çözüm ve barış isteğini tüm olanaklarımızla, gür sesle söylemeyi sürdüreceğiz.

Faşizmi yıkacak, mutlaka kazanacağız."

'Tarih hepimizi, söylediklerimiz ve sustuklarımızla yargılayacak'

Demirtaş sosyal medyadan paylaşımlarına şöyle devam etti:

"Milyonların sessiz barış çığlığını hücremden duyuyorum, halkın duygularının tercümanı olmaya çalışıyorum. Elbette bunun bedelleri oluyor. Mahallenin "delisi, popülisti, tek adamı, sinmişi" ya da karşı mahallenin "teröristi, katili" olarak yaftalanmayı göze alıyorum. Konforlu alanlarından "siyaset" yapanların çıtları çıkmasa da, tek başıma bile kalsam inandığım doğruları savunmaktan asla vazgeçmeyeceğim. Tarih hepimizi, söylediklerimiz ve sustuklarımızla yargılayacak bir gün."

Demirtaş'ın bu açıklaması, Mersin'deki saldırı sonrası PKK'nin yaptığı açıklamaya yanıt olarak da değerlendirildi. PKK açıklamasında "Kürt halkını ve değerlerini korumak için kendini feda edenlerin, hangi gerekçeyle olursa olsun düşman diliyle kınanması ancak sindirilmişlikle ifade edilebilir" denilmiş, "bu dili kullananların halkın değerlerini temsil etmediği" söylenmişti.