Sağlık Bakanı: 10 milyon doz Çin aşısı geliyor

Koca, aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda Türkiye'de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini söyledi.

Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta 10 milyon doz Çin aşısının Türkiye'de olacağını açıkladı. Sonbahara kadar 90 milyon doz BioNTech aşısının geleceğini de söyleyen Koca, aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda Türkiye'de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini belirtti.

NTV'nin haberine göre Erdoğan'ın Bakanlarla bir araya geldiği toplantının ardından soruları yanıtlayan Bakan Koca, BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'in de haziran başında aşı kampanyasına destek için Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

Koca, Haziran'da 30 milyon doz BioNTech aşısı geleceğini Eylül ayına kadar 60 milyon doz aşının daha tedarik edileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca, Türk kökenli Alman doktor ve patron Uğur Şahin'in de perşembe günü çevrimiçi düzenlenecek Bilim Kurulu Toplantısı'na katılarak tedarik süreci hakkında bizzat bilgi vereceğini, Haziran başında aşı kampanyasına destek vermek için de Türkiye’de olacağını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise bütün aşı çalışmalarında Faz-3 aşamasına geçilmeyeceğini, yalnızca verimli olan çalışmalarda Faz-3’ün süreceğini söyledi.