Özel okul öğretmenlerine 'istifa edersen bir yıl çalışamazsın' baskısı

Birlik Sendikası özel okul öğretmenlerini, 'bakanlık böyle bir karar çıkartacak' diyerek baskı uygulayan patronlara karşı dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Haber Merkezi

Birlik Sendikası bugün yayınladığı bir twitter mesajıyla özel okul öğretmenlerine yönelik yeni bir baskıcı uygulama konusunda kamuoyunu bilgilendirdi. Görüştüğümüz BS yetkilisi konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Dayanışma ağlarımızla bağlantılı çok sayıda özel okul öğretmeni çalıştıkları okul yönetimlerinin kendilerine 'istifa etmeleri durumunda bir yıl boyunca bir başka kurumda çalışamayacaklarını' söyleyerek baskı yaptığını bildirdi. Söylenen şu: 'Milli Eğitim Bakanlığı, bu yönde bir düzenleme hazırlığı yapıyor. İstifa edecek olursanız, bir yıl boyunca başka bir kurumda da iş bulamayacaksınız.'

Elbette bu "bilgi" özel okul öğretmenleri üzerinde okul yönetimlerinin yeni bir baskı aracı olarak kullanılıyor. Kendisi de bir özel okul patronu olan bakanın son bir yılı eğitimin değil patronların bakanı olarak çalışmakla geçirdiğini biliyoruz. Bakanlıkta bu yönde bir hazırlığın olduğu yönünde bize de ulaşan duyumlar var ama bu gerçekten uygulamaya geçirilmesi hiç de kolay olmayacak bir hukuksuzluk. Hayata geçirilebileceğini düşünmüyoruz ama okul yönetimleri bu söylentiyi bir baskı aracı olarak kullanıyor.

Özel okul öğretmenlerine çağrımız, bu konuda bir uygulamayla ya da baskıyla karşılaşırsanız, konuyla ilgili Birlik Sendikası'na ulaşın. Gücümüz dayanışmamızdadır."