Nebati: Enflasyonda zirveyi geride bıraktık, düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz' açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

TÜİK'in yıllık enflasyon oranını yüzde 84,39 olarak açıklamasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Bakan Nebati, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine istinaden,  "Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz" yorumunda bulundu.

'Enflasyondaki düşüş eğilimini, daha keskin hissetmeye başlayacağız'

Bakan Nebati'nin açıklamaları şu şekilde:

"Kasım ayında enflasyon hız keserek yüzde 84,39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilemiştir. Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz.

Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur. Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz."