Müslüman Kardeşler'in son kalesinde 'Cumhurbaşkanı' darbesine AKP'den tepki

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, parlamentoyu 30 gün boyunca dondurduğunu, hükümeti görevden aldığını duyurdu. AKP sözcüsü Ömer Çelik 'Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değil' dedi.

Haber Merkezi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in ordu desteğiyle yönetime el koymasına AKP'den ilk açıklama geldi. 

AKP sözcüsü Ömer Çelik Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Dost ve kardeş ülke Tunus’ta seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi, siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir. Tunus Cumhurbaşkanının meşru olmayan bu girişiminin anayasal zemini bulunmamaktadır.

Tunus halkının 2011 yılında gerçekleştirdiği demokratik devrim,  dünya ve bölgemiz için değerli bir örnek teşkil etmektedir. Anayasal meşruiyet zemininde bu kazanımların korunması çok önemlidir. Tunus’ta anayasal düzenin Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir.

Kardeş Tunus halkına bu kötülüğü yapanlar kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Tunus halkı, mevcut krizi birlik ve beraberlik içinde aşabilecek imkân ve tecrübeye sahiptir. Bu ancak Anayasal düzene hemen geri dönülmesi ile mümkündür. 

Tunus’ta halkın demokratik iradesini destekliyoruz. Demokratik süreçlerin askıya alınmasını reddediyoruz. Tunus halkının yüksek demokratik iradesine herkes saygı göstermelidir."