Milletvekili aday adayı olmak isteyen bürokratlara Erdoğan engeli: 'Farklı hesap mı var?'

AKP'de üst düzey bürokratlar milletvekili aday adayı olmak için harekete geçerken, Erdoğan 'Nereye gidiyorlar, farklı bir hesap mı içindeler?' diyerek bu kişilere vize vermedi

Haber Merkezi

Başkent kulislerinde, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisi üzerine milletvekili aday adayı olmak için harekete geçen birçok üst düzey bürokratın engellere takıldığı konuşuluyor. Bu sebeple de adaylık için istifa eden bürokrat sayısının düşük kaldığı belirtiliyor.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre üst düzey bürokratların istifa dilekçesi vermek istemesi Erdoğan'ı kızdırdı. Aralarında yakın çalışma arkadaşlarının da olduğu beklemediği isimlerin vekillik için nabız yoklaması, kararlarını saraya yakın isimlerle istişare etmesi üzerine Erdoğan, “Nereye gidiyorlar, farklı bir hesap mı içindeler? Çalışmaya devam etsinler. İstifa dilekçeleri alınmayacak” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Görevlerinde kaldılar 

Kamu bankaların genel müdürleri ve üst düzey bazı yöneticileri aday adayı olabilmek için ‘izin' beklediler. Ancak beklenen ‘yeşil ışık' gelmeyince görevlerinde kaldılar. Yeni sistemde bürokrasinin en tepe ismi olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da istifa edemeyen isimlerden oldu. Yine TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı da adaylık için beklediği desteği bulamadı.

En dikkat çeken isimlerinden biri de Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan oldu. Doğan da  vize alamadı.