Meksika ve Brezilya'da otomobil üretimi neredeyse durdu

Meksika ve Brezilya'da otomobil üretimi pandemi döneminde yüzde 99 oranında azaldı. Üretimin yeniden başlayacağı dönemde taleplerin artmaması durumunda şirketlerin işten çıkarmalara başlayabileceği belirtiliyor.

Dış Haberler

Latin Amerika'nın en büyük otomotiv sektörlerine sahip iki ülke olan Meksika ve Brezilya'da otomobil üretiminin koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 99 azaldığı kaydedildi.

Reuters'ta yer alan habere göre, iki ülke Nisan ayında toplam yalnızca 5 bin 569 araç üretebildi.

İki ülke, normal koşullarda bir ayda 500 bin araç üretebiliyordu. İki ülkenin otomotiv sektöründe yüzbinlerce kişi çalışırken, söz konusu sektör iki ülkenin GSİYH'sinde de önemli bir yer kaplıyor

Brezilya'nın Ulusal Otomotiv İmalat Birliği (Anfavea) Başkanı Luiz Carlos Moraes, "Durum zor ve dramatik" açıklamasında bulundu.

'Talep olmazsa işten çıkarmalar başlayabilir'

Pandemi döneminde üretimin azalmasının, sektördeki uluslararası tedarik zincirinin sürdürülebilirliği konusunda da endişe yarattığı, otomotiv şirketi sahiplerinin bu nedenle hükümetten mali destek istemeye başladıkları kaydedildi.

İki ülkenin de bu dönemde işten çıkarmaya başvurmaktan kaçındığı, ancak üretimin yeniden başladığı dönemde taleplerin artmaması durumunda şirketlerin işçi kıyımına başlayabileceği belirtiliyor. Meksika, 18 Mayıs'ta yeniden üretime geçmeyi planlarken, Brezilya'nın otomotiv sektörü Haziran'ın başında üretime yeniden başlamayı umuyor.

Meksika ve Brezilya; General Motors, Ford, Volkswagen ve Fiat Chrysler gibi küresel otomotiv şirketlerinin önemli üretim merkezleri konumunda.

Meksika Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI), ülkede Nisan ayındaki ABD'ye otomobil ihracatının, Mart ayına kıyasla yüzde 90 oranında azalarak 27 bin 889'a düştüğünü kaydetti. 

Anfavea da, Arjantin'e otomobil ihracatı yapan Brezilya'nın da ülkeye ihracatının yüzde 77 oranında azaldığını belirtti.

Brezilya'da otomobil satışlarının da 3'te 2 oranında azaldığı aktarıldı. Meksika'da otomobil satışına ilişkin kesin bir veri sunulmadı.

Brezilya'da kriz pandemiden çok önce başladı

Brezilya'da sektörün pandemiden de önce derin bir krizde olduğuna dikkat çekiliyor. Ayda 400 bin araç üretme kapasitesi olan Brezilya'nın 2016'da girilen ekonomik kriz nedeniyle  bu sayıya uzun bir süredir ulaşamadığının altı çiziliyor.

Ülkede otomobil üreticilerinin hükümetle şu ana kadar anlaşmış olmayı umduğu belirtiliyor. Anfavea Başkanı Moraes, şirketlerin hükümet kredisi için ek teminat olarak 4,34 milyar dolar değerindeki vergi indiriminden feragat etmeyi teklif ettiğini söyledi. Moraes, bu şirketlerin vergi indirimi uygulamasından şu ana kadar yararlanamadığını belirtti.