İşçiler molada sulama kanalından gelen gazla zehirlendi

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan fabrikanın çalışanları gece molaya çıktıkları esnada sulama kanalından gelen gazdan zehirlendi.

Haber Merkezi

Manisa'da Yunusemre ilçesi Keçiliköy Mahallesi'nde bulunan Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikanın çalışanları gece mesaisi sırasında 03.30 sıralarında verilen molada fabrikanın yanından geçen sulama kanalından gelen gazla zehirlendi. Zehirlenmeye maruz kalan 4 işçi hastanede tedavi altına alınırken işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Olayla ilgili zehirlenmeye neden olan gazın Jandarma - Emniyet sorumluluk alanında devam eden sulama kanalına başka bir işletme tarafından atık olarak bırakılan hidrojen sülfür gazı olabileceği iddiası üzerinde durulurken, AFAD ekipleri tarafından yapılan incelemede de benzer tespitlere ulaşıldığı bildirildi.

Yaşanan zehirlenme olayı sonrası Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ilk müdahaleler yapılarak; olumsuzluğun Manisa Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısımdaki sınırda bulunan T22 kanalında atıksu ile ilgili olduğu düşünülerek Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bilgi verildi.

İdari işlem başlatılacak

Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme sonrası sahada denetim yapıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) T22 kanalına gelen atıksuyun Karaali Mahallesi'nden geçen ve yine DSİ’ye ait sulama kanalından geldiği tespit edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü birden fazla ekiple kirletme ihtimali olan gerçek/tüzel kişi veya kişilere ait işletmelerde denetim çalışmaları başlatırken, çalışmaların devam ettiği bildirildi.

İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından DSİ'ye ait sulama kanallarından atıksu numuneleri alındı. Alınan atıksu numuneleriyle 'Eşleştirme Analizi' yapılarak kirletici kaynak ve kirleten firmanın tespit edileceği açıklandı. Sahada, Manisa Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü ile Manisa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü tarafından da çalışmaların devam ettiği öğrenilirken, yapılan denetimler ve “Eşleştirme analizi” sonuçları doğrultusunda çevreyi kasten kirleten ve insan sağlığını olumsuz etkileyerek 2872 Sayılı Çevre Kanunu’na aykırı davranan gerçek veya tüzel kişi veya işletmeler hakkında idari işlem başlatılacağı bildirildi. (İHA)