Hamaney: İran, ABD'nin baskısına rağmen balistik füze ve nükleer programları durdurmayacak

Hamaney İran'ın savunması için balistik füzeler üretmeyi bırakmayacağını veya nükleer endüstrisini geliştirmekten vazgeçmeyeceğini söyledi.

Dış Haberler

İran'ın Dini Lideri Ali Hamaney, Tahran'ın Washington'un "zorbalığına" karşı koyabileceğini söyleyerek, ülkesinin ABD'nin balistik füze ve nükleer sanayi geliştirmeyi durdurma taleplerine boyun eğmeyeceğini söyledi.

ABD'nin İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarına dair Cuma günü bayram vesilesiyle yapılan bir konuşmada Hamaney, İran'ın daha dayanıklı hale geldiğini söyledi.

"Yaptırımlar İran ulusuna karşı bir suçtur" diyen Hamaney, "Yaptırımlar kuruluşları hedefliyor gibi görünebilir, ama aslında tüm ulusa zarar verirler" dedi.

Hamaney, ABD'nin tüm çabalarına rağmen, İran'ın savunması için balistik füzeler üretmeyi bırakmayacağını veya nükleer endüstrisini geliştirmekten vaz geçmeyeceğini söyledi. Hamaney ayrıca İran'ın bölgedeki “direniş güçlerini” “mümkün olduğunca” sürdüreceğine ekledi.

İran Dini Lideri, petrol ihracatına olan bağımlılığı azaltmanın ABD'nin baskısına karşı direnmede yardımcı olacağını söyledi.

Trump yönetimi, anlaşmadan 2018 yılında tek taraflı olarak çekilmişti, İran, buna karşılık, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artırmaya başlamıştı. Nükleer Anlaşma, 2015 yılında İran ile Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD, Almanya ve Avrupa Birliği arasında imzalanmıştı. Anlaşmada İran'ın nükleer gücünü azaltması ve karşılığında kalkınma programını sürdürmesi öngörülüyordu.