Fransa'da polise, işkence soruşturması

Fransa'da 2018 yılında eylemlerine müdahale ettikleri lise öğrencilerine işkence yapmakla suçlanan polislere, adli soruşturma açıldı.

Dış Haberler

Fransa’da 2018 yılının Aralık ayında Paris yakınlarında öğrenci eylemleri sırasında polisin işkence uyguladığına ilişkin iddialar yargı önüne taşınıyor.

2018 yılının aralık ayında Sarı Yelekliler hareketinin Fransa’yı sarstığı dönemde, Paris yakınlarındaki Mantes-la-Jolie kasabasında yaşları 12 ile 21 arasındaki gençlerin polis tarafından gözaltına alınmasına ilişkin görüntüler tartışma yaratmıştı.

Silahlı polislerin gözetiminde dizlerinin üzerine çökertilerek ve elleri başlarında saatlerce bekletilen çocukları filme alan bir polisin, ‘‘bu akıllı bir sınıf’’ dediği duyulmuştu. Daha sonra Fransız İçişleri Bakanı, gösteriler sırasında bazılarında silah bulunan 151 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Öğrencilerden herhangi birinin yaralanmadığı ve büyük bir bölümün kısa süre içinde serbest bırakıldığı duyurulmuştu.

Mantes-la-Joli’de gerçekleşen polis operasyonu, Fransız hükümetinin öğrencilerin üniversiteye girişini belirleyen Bakalorya sınavlarında reform yapma planlarına yönelik gösterilere karşı gerçekleştirilmişti.

Kapatılan soruşturma yargı önünde

Olayın ardından pek çok aile ve lise öğrencileri sendikası UNL ‘‘polis şiddeti’’ne karşı suç duyurusunda bulundu, fakat polis teşkilatı tarafından yapılan ön soruşturma 2019 yılının Temmuz ayında kapatıldı.

Fransız kamuoyundaki tepkiler üzerine Mart ayında Nanterre savcılığı olayın soruşturulması için yeni bir soruşturma hakiminin atanmasını talep etti. Polis şikayetçiler tarafından ‘‘kamu otoritesi kullanan kişiler olarak işkence yapmakla’’ suçlanırken, soruşturmada ‘’15 yaşında bir çocuğa işkence yapılması,’’ ‘‘kamu otoritesi kullanan bir kişi tarafından özgürlüklerin keyfi ihlali’’ ve ‘‘yüzü tanınabilir kişinin görüntülerinin kendi iradesi dışında kelepçeli olarak yayınlanması’’ iddiaları da ele alınacak. 

Polis Sendikası sözcüsü ise adli soruşturma haberinin ardından yaptığı açıklamada, bu ülke raydan çıkmış diyerek, polislerin müdahalesinin, lise öğrencilerinin çöp kutularını ateşe vererek içi gaz dolu şişeler attıkları bir eyleme son verdiğini ileri sürdü.