Filistin Devlet Başkanı ABD ve İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacaklarını açıkladı

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Batı Şeria'da İsrail'in işgal ettikleri topraklardaki İsrail yerleşimlerinin ilhak edilmesi konusunu görüşmek için katıldığı toplantıda, 'ABD ve İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacağız' dedi.

Dış Haberler

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Batı Şeria'da İsrail'in işgal ettikleri topraklardaki yasa dışı İsrail yerleşimlerinin ilhak edilmesi konusunun görüşüldüğü bir toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Abbas, ''Filistin, Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasının da dahil olduğu tüm anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacaktır'' dedi. 

''Filistin halkına karşı yapılan zulümden ABD yönetimini sorumlu tutuyor ve işgalci İsrail hükümetinin halkımıza yönelik tüm saldırgan, haksız kararları ve tedbirlerinde ABD yönetiminin birincil dereceden ortak olduğunu düşünüyoruz'' diyen Abbas, gelişmelerden ABD'nin de sorumlu olduğunu dile getirdi. 

Sürecin ABD ile değil  uluslararası ara bulucularla yürütülmesi gerektiğini belirten Abbas, başkenti Kudüs olan sınırları 1967'deki sınırlar üzerinden belirlenmiş bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulmasını öngören iki devletli bir çözüme bağlı olduklarını da ifade etti.