Erdoğan'la ters düşen YÖK Başkanı Saraç ayrılık hazırlığında iddiası

Boğaziçi'ne Bulu'nun atanması konusunda Erdoğan'la ters düştüğü belirtilen YÖK Başkanı Saraç'ın ayrılık hazırlığında olduğu, kurumdaki yakın çevresiyle vedalaştığı ileri sürüldü.

Haber Merkezi

Görev süresi 20 Temmuz’da dolan YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yeniden atanmayacağı ve kurumdaki yakın çevresiyle vedalaştığı ileri sürüldü.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre Saraç’ın görev süresi, 20 Temmuz 2017’de ikinci kez göreve atanmasının ardından yönetmeliğe göre tamamlandı.

Saraç ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında “Boğaziçi Üniversitesi’ne eski AKP’li Melih Bulu’nun atanması ve iki yeni fakülte kurulması nedeniyle anlaşmazlık olduğu” iddia edilirken, Saraç’ın yeniden atanmayacağı ve kurumdaki yakın çevresiyle vedalaştığı konuşuluyor.

Saraç, 11 Kasım 2014’te YÖK Başkanı olarak atandı. Saraç, 20 Temmuz 2017’de ise ikinci kez bu göreve getirildi. “Hadis Alimi” olarak bilinen ve Covid-19 tedbirlerine karşın Erdoğan’ın da katılımı ile cenaze töreni yapılan Muhammed Emin Saraç’ın oğlu olan Yekta Saraç, kayınpederi olan Mustafa Demirkan’ın, Ayasofya’da, Erdoğan’ın da katıldığı programda Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alması ile de gündeme gelmişti.

YÖK Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurul üyeleri arasından dört yıl süre ile seçiliyor. Buna göre, Saraç’ın görev süresi, 20 Temmuz’da tamamlandı. Ancak, bayramın ilk gününe denk gelen 20 Temmuz’dan itibaren Resmi Gazete, bayram arası nedeniyle yayımlanmadı. Bu nedenle YÖK Başkanlığı için de bir gelişme yaşanmadı. YÖK başkanlarının görev yapacağı dönem konusunda sınırlama olmamasına karşın Saraç’ın yeniden atanmayacağı, Saraç ile Erdoğan arasında anlaşmazlık olduğu iddia ediliyor. En büyük anlaşmazlığın ise Boğaziçi Üniversitesi konusunda olduğu öne sürülüyor.

İddialara göre, “Saraç, eski AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını desteklemedi” ve “Üniversiteye hukuk ve iletişim fakültesi açılmasına karşı çıkarak YÖK Genel Kurulu’nu toplamadı.” 

Saraç’ın, kurumda yakın çevresiyle vedalaştığı da konuşulurken gözler, bayramdan sonra yayımlanacak ilk Resmi Gazete’de.