Çorlu Tren Katliamı sonrası görevden alınan isim yeniden TCDD Müdürlüğü'ne atandı

Çorlu Tren Katliamı sırasında TCDD'nin başında olan Veysi Kurt tekrar Genel Müdürlüğe atandı. Oğlu Oğuz Arda Sel'i yitiren Mısra Öz atamaya tepki göstererek, 'İfadesi dahi alınmadı' dedi.

Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 2018'de 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin yaralandığı Çorlu Tren Katliamı sırasında TCDD'nin başında olan Veysi Kurt tekrar Genel Müdürlüğe atandı.

2019 yılında TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı görevinden alınan Veysi Kurt'un döneminde başka ölümlü tren kazaları yaşandı.

2017'de Ankara-Kırıkkale tren hattında ilaçlama yapan trenin vagonunun devrilmesi sonucu bir işçi ölmüştü. Yine 2017'de Elazığ'ın Baskil İlçesi'nde raydan çıkıp devrilen yük treninin 2 makinisti hayatını kaybetti. 

2019 yılında Bilecik'te hızlı tren kazası yaşandı. Trenin tünel içinde raydan çıkması sonucu 2 makinist yaşamını yitirdi.

'Veysi Kurt sanık olması gereken isimler arasındaydı, ifadesi dahi alınmadı'

Çorlu Tren Katliamı'nda oğlu Oğuz Arda Sel'i yitiren Mısra Öz atamaya tepki gösterdi. HalkTV canlı yayınına katılan ve "Veysi Kurt sanık olması gereken isimler arasındaydı. Hiçbir zaman ifadesi dahi alınmadı" diyen Mısra Öz, atamaları liyakatsiz olarak nitelendirdi, başka katliamlar olabileceğine dikkat çekti.

Öz, "Doğru yargılama yapılsaydı ödül gibi başka yerlere atanmayacaklardı. Karar duruşmasına 6 gün kala böyle bir atama yapılması utançtır. Çok üzgünüm. Savcıları ve hakimleri göreve davet ediyorum" diye konuştu.

Mısra Öz ayrıca evine katliam sonrası taziye için kaymakamın geldiğini ve uyuduğunu anlattı. Kaymakamın sonra da telefonuyla ilgilendiğini söyledi. Devlet demiryollarından Sena Köse'nin ailesini ziyarete gidenlerinse "Daha gençsiniz çocuk yaparsınız" dediğini söyledi. Mısra Öz, "Başka bir çocuğun cenazesi sırasındaysa 'Vali bey geldi, mezarlığa gelemiyor. Kapıya gelir misiniz?' diyerek çocuğumuzun babası mezarlık kapısına çağrılmıştı. Böyle çürümüş bir ahlakla karşı karşıya kaldık bu süre zarfında" dedi.