CHP'li Özel 'Salgınla mücadelede 2,5 ay geriye döndük' dedi, tablo çağrısını yineledi

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Covid-19 pandemisiyle mücadelede günlük vaka sayısının yeniden tırmanışa geçtiğine dikkat çekti. Özel, tablo çağrısını yineledi.

Haber Merkezi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Covid-19 vakalarının artışına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Temmuz ayının ilk günlerinde 5 binin altına düşen günlük vaka sayısı, ekonomik kaygılarla alınan kontrolsüz normalleşme kararının ardından bayramın hemen ertesinde 17 bin bandına kadar yükselmiştir. 26 Temmuz günü ilan edilen günlük vaka sayısı, 8 Mayıs’tan bu yana en yüksek günlük vaka olarak kayıtlara geçmiştir. Bu veriler Covid-19 ile mücadelede 2,5 ay geriye dönüldüğünü göstermektedir. Maalesef bilim insanları 4’üncü bir pikin kapıda olduğu uyarısını bir süredir yapmaktadır. Bu konuda atılması gereken adımlar vardır. Türkiye’de ilk pozitif Covid-19 vakasının ilan edildiği 11 Mart 2020’den bugüne kadar olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapıcı önerilerimizi kamuoyuna açıklamayı sürdüreceğiz” dedi. 

Özel, şunları kaydetti:

'Bu salgını atlatabilmenin tek yolu aşı' 

“Covid-19 aşısı Türkiye’de 18 yaş üstündeki herkese açılmış olmasına karşın, 22 milyonu aşkın kişinin aşı olmadığı rakamlara yansımaktadır. Bu sayının hızlıca azaltılması ve aşılanma oranının yukarıya çekilebilmesi için yarından tezi yok, aşı karşıtlığına yönelik harekete geçmek ve ortak bir söylem geliştirmek gerektiği açıktır. Bunun için ilk iş olarak, her akşam ilan edilen turkuaz tablodaki günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları, aşı olanlar ve aşı olmayanlar ayrımı yapılarak yayınlanmalıdır. İlan edilecek bu verinin, olası kararlara toplumsal destek sağlanması ve aşı karşıtlarını ikna etmek noktasında büyük fayda sağlayacağı açıktır. Gün geçtikçe tüm dünya Covid-19 verilerine ilişkin şeffaflığı artırmaktayken, Sağlık Bakanlığı ne yazık ki kısıtlı şeffaflıktan da geri adım atmaktadır. 4 Temmuz itibariyle tablodaki bazı verilerin ilan edilmesi kesintiye uğramıştır. Sağlık Bakanlığı’nın derhal tüm  verileri büyük bir şeffaflıkla kamuoyuna ilan etmesi gerekir. 

Türkiye’nin Covid-19 salgınını işletmeleri kapatmadan, esnafı sınırlamadan, sokağa çıkma yasağı ilan etmeden atlatabilmesinin tek olanaklı yolu aşıdır. Aşılanma oranının hızlıca yükseltilmesi ve aşı karşıtlarının ikna edilebilmesi gibi ülkenin geleceği açısından çok önemli bir konuda tüm siyasi partiler içinden geçtiğimiz aşırı kutuplaşma ikliminden etkilenmeden ortak hareket etmelidir. Bu konuda daha önce Sağlık Bakanlığı yetkililerine ilettiğimiz, Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde pandemiyle mücadeleye yönelik siyasi parti liderlerinin katılacağı ortak bir kamu spotu hazırlanması önerimizi aşılanmayı teşvik edecek yeni bir kamu spotu yapılması için yineliyoruz. Her siyasi görüşten yurttaşımızda benzer oranlarda olduğu anlaşılan aşı karşıtlığıyla mücadele edebilmek ve aşılanma oranını yükseltmek için tüm siyasi parti liderlerinin ve kamuoyu nezdinde güvenilir kanaat önderlerinin katılacağı bir kamu spotu hazırlanmasını öneriyoruz. Covid-19 ile mücadelede aşıya erişim sorununun sona ermiş olmasına karşın, artarak devam eden kayıpların en aza indirebilmesi için partimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu hatırlatıyoruz.”