Çavuşoğlu: Suriye rejimiyle yapıcı diyalog kurmamız gerekiyor

Dışişleri Bakanı, Suriye ile diyaloğun 'Suriyeli mültecilerin geri dönmesi için önemli' olduğunu kaydetti.

Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ile istihbarat düzeyinde görüşmeler gerçekleştirildiğini anımsattı, diyalog mesajı verdi. Çavuşoğlu, "İsrail, Filistin konusundaki tutumumuzun değişmeyeceğini biliyor" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Ankara'nın son dönemde görüşmek için yollar aradığı Suriye hükümeti için "Suriye rejimiyle yapıcı diyalog kurmamız gerekiyor bu Suriyeli mültecilerin geri dönmesi için önemli" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Roma'da düzenlenen 8. Akdeniz Diyaloğu Forumu'nun Özel Diyalog oturumunda yaptığı konuşmada, bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Forum kapsamında "Özel Diyalog" oturumuna iştirak eden Çavuşoğlu, bölgesel ve uluslararası gelişmelere dair soruları yanıtladı.

Bölge ülkeleriyle ilişkilere değinen Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu noktada önemli rol oynadığını, bölgede yaşanan krizlerin fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi.

İsrail'de yeni bir hükümetin kurulmasından yararlanarak ilişkileri normalleştirdiklerini belirten Çavuşoğlu, bu normalleşmenin, Filistin davasına ihanet olarak algılanmasının veya Filistin davası pahasına olarak düşünülmesinin yanlış olacağını söyledi.

Çavuşoğlu, "İsrail, Filistin konusundaki tutumumuzun değişmeyeceğini biliyor" ifadesini kullanırken, bu normalleşmenin, her iki tarafa ve bölgeye katkı sunduğunu belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Çavuşoğlu, "İlkbahardan önce müzakere masası konusunda daha net bir tabloya sahip olacağımızı düşünüyorum. Pes etmeyeceğiz, çabalarımızı sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, "(Suriye'nin kuzeyinde) DEAŞ'ı temizlediğimiz gibi bu örgütleri de temizlemek için operasyonumuza devam etmemiz gerekiyor" diye konuştu. (AA)