'Blade Runner'ın bestecisi Vangelis hayatını kaybetti

'Blade Runner'ın bestecisi Oscar ödüllü Evangelos Odysseas Papathanassiou 79 yaşında hayatını kaybetti.

Haber Merkezi

79 yaşındaki Yunan elektronika bestecisi Vangelis, Fransa'da Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gerçek adı Evangelos Odysseas Papathanassiou olan Vangelis, 1943'te Yunanistan'ın Teselya kentinde doğdu.

Yunan elektronik müzik bestecisi Vangelis, büyük Hollywood filmlerinin ve dizilerin müziklerini bestelemesiyle tanınıyordu.

Kendisi adını ilk defa 1982'de Akademi Ödülü'nü kazandığı 'Ateş Arabaları'yla duyurdu. Uçma korkusunu öne sürerek Oscar'lara katılmayı reddetti. 1982'de 'Blade Runner' ve 'Missing', 1983'te 'Antarktika' ve 1984'te 'Bounty'. Vangelis ayrıca Ridley Scott'ın '1492: Conquest of Paradise' (1992) ve "İskender"in (2004) müzikleri de kendi kaleminden çıktı.

Vangelis aynı zamanda Carl Sagan'ın 1980'lerin televizyon dizisi 'Cosmos' açılış teması da dahil olmak üzere birçok esere imza attı. 1990'larda Fransız denizaltı kaşifi Jacques Cousteau için bir dizi belgeselinin de müziklerini besteleyen Vangelis, 2014'te Avrupa Uzay Ajansı'nın Rosetta görevi için birkaç kısa parça besteledi. 2018'deyse fizikçi Stephen Hawking'in anısı için orijinal bir müzik besteledi.

Elektronik müzik tarihinin en önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilen Vangelis, hiçbir zaman müzik okuluna gitmedi. Kendisi 2005'te Daily Telegraph'a verdiği bir söyleşisinde resmi bir müzik eğitiminin yaratıcılığını engelleyebileceğini düşündüğünü söylemişti.