Bakan Özhaseki: Bütün deprem evleri 1,5 sene içerisinde teslim edilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, bütün deprem konutlarının 1,5 sene içerisinde teslim edileceğini iddia ederek, "Evler teslim olana kadar kira yardımlarını sürdüreceğiz" dedi.

Haber Merkezi

Resmi verilere göre yaklaşık 40 bin binanın yıkıldığı, 200 binden fazla binanın ise ağır hasar aldığı, merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıl geçti. Birçok farklı sorunla baş başa bırakılan depremzedeler, verilen sözlere rağmen çadırlara ve konteynerlere mahkum edildi.

319 binini 1 yıl içerisinde teslim etmek kaydıyla 650 bin deprem konutunun yapılacağını beyan eden iktidar, sözünün yalnızca yüzde 8'ini karşılayabilirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise bütün deprem evlerinin 1,5 sene içerisinde teslim edileceğini iddia etti.

Adana'da 1589 konutun kura çekimi yapıldı

Adana'daki deprem konutlarının noter huzurunda kura çekilişi için Yüreğir Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Çukurova, Seyhan ve Sarıçam ilçelerinde yapımı tamamlanan 1589 konutun kura çekimi yapıldı.

Törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde teslim edilecek konut sayısının 1 ay içerisinde 75 bin olacağını ifade ederek, "Hasarları giderip yaraları sarmak hepimizin ve devletimizin görevi. Mutluyuz, binlerce hak sahibini evlerine kavuşturduk. Gece-gündüz çalıştık ve hiç ara vermedik. Bütün herkesten helallik alana kadar buradan gitmeyeceğiz.Cennet gibi bir vatana sahibiz. Bizim bu topraklarımızın da 2 kusuru var birisi depremsellik, diğeri de fitne odakları bitmiyor" dedi.

'Bugün 46 bin konut dağıtmış olacağız'

"Mart, Nisan aylarında sağlam zeminleri tespit edip inşaatlara başladık. Şu anda deprem bölgesindeki rezerv alanlarda 207 bin bağımsız bölümün yapımı devam ediyor. Şehir merkezlerinde 50 bin konutun, köylerde ise 50 bin çelik köy evinin de yapımına başlanmış durumda. Toplamda 307 bin konutumuzun inşası hızla devam ediyor" diyen Özhaseki, sözlerine şöyle devam etti:

"Yerinde dönüşüm için bir proje açıkladık ve 256 bin kardeşimiz müracaat etti. Köy evlerini çelikten yapıyoruz. 9 büyüklüğünde bile depremde yıkılmayacak evler yapıyoruz. Bir fon bulduk ve bütün illerimizde altyapıyı baştan yapıyoruz. Toplam altyapı civarı 60 milyar lira civarında. Adana için de 3 milyar liralık proje hazırladık. Bu yaz itibariyle başlayıp hiçbir belediyeye yük getirmeden altyapıyı biz yapıyoruz. Diyarbakır'da dağıtılacak konutlarla bugün 46 bin konut dağıtmış olacağız. Ondan sonrada her ay gelip konutları dağıtmaya devam edeceğiz. Bugün 1589 konutu dağıtıyoruz. Adana'da 8 bin 138 konutun ihalesi yapılmış, devam ediyor."

'Birliğimizi devam ettirelim'

Özhaseki, depremden 2 ay sonra sağlam zeminde inşaat çalışmalarına başladıklarını ancak muhalefetin kendilerini eleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Deprem olmuş 1 gün sonra muhalefetteki partinin ileri gelenleri, 'Bu deprem iktidarı alır götürür' diyor. Herkes enkazın altında ailesini kurtarmaya çalışıyorken bu laflar neyin nesi. Hangi hesabı yapıyorsunuz. İlk günlerde temel atarken 'Acelenize ne oluyor' diyorlardı. Aradan 1 sene geçince ise muhalefet çıkmış verilen 25 konut var diyor. Ben 75 binden bahsediyorum onlar ne söylüyor. Allah bunları ıslah etsin. 75 bin konut dağıtıyoruz" dedi.

Özhaseki, şöyle devam etti:

"Geçen bir törende bir tane tanıdığımız var mı diye soruyorum ama kimse çıkmadı. Burada hak yenmez. Deprem üzerinden, şehitlerimiz üzerinden siyaset olmaz. Eğer görmek istiyorlarsa tek tek gelsinler göstereceğim, inşaatları gezdireceğim. Bütün evleri 1-1,5 sene içerisinde teslim edeceğiz. Evler teslim olana kadar da kira yardımlarını sürdüreceğiz. Nereden geldiğiniz hiç önemli değil, bizler Allah'ın kullarıyız."

'Bir tane tanıdığımız var mı'

Özhaseki'nin "Geçen bir törende bir tane tanıdığımız var mı diye soruyorum ama kimse çıkmadı" sözlerinin ardından, akıllara, AFAD ve TOKİ ortaklığıyla yapılan deprem konutlarına ilişkin kuralarda hak kazanan kimi isimler geldi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı’ya kentte yapılan deprem konutlarından çıkmış, AFAD’ın hesabından Yazmacı’ya konut çıktığını gösteren paylaşım ise çok geçmeden silinmişti.

Üç dönem AKP’den milletvekilliği yapan Şamil Tayyar’a da deprem konutu çıktığı anlaşılmış ve Tayyar, evin tapusunu kardeşine devredeceğini söylemişti. Tayyar tepkilerin ardından konut hakkından vazgeçeceğini açıklamıştı.

Menzil Cemaati’nin de merkezi olan Kahta ilçesine bağlı Göçeri Mahallesi için düzenlenen kurada sadece 13 kişiye deprem konutu çıktı. Ancak bu 13 kişiden 7’sinin kamuda hızla örgütlendiği bilinen Menzil Cemaati’ni yöneten Elhüseyni ailesi olduğu anlaşılmıştı.