'Azmettireni de azmettiren var'

Trabzon’un Yomra İlçesi’nin belediye başkanı Mustafa Bıyık 'neması kesilmiş olanların azmettiricileri gibi, bir de azmettirenlerin azmettiricileri olduğuna inanıyorum' açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

Belediye binasına girerken silahlı saldırıya uğrayan Trabzon’un Yomra İlçesi’nin İYİP'li Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuştu.

Valilik saldırının nedeninin ihalesi iptal edilen Yomra Belediyesi Kültür Merkezi inşaatından kaynaklandığını yazılı bir açıklamayla duyurmuştu. 

Olayın azmettiricisi ve saldırgan ise kısa süre sonra yakalanmıştı. Bıyık, “Beni vurmak için azmettirenlerin de, azmettireni var. Nemaları kesilenler 7 metre yakınıma kadar yaklaşıp kurşun sıkıyor. Bilsinler ki belediye imkanlarını peşkeş çekme gibi bir dünya görüşüne sahip değimlim. Benden uzak dursunlar” dedi. 

Mustafa Bıyık, şunları söyledi:

“Belediyemizden nemalanmak isteyen kişilerin varlığı devam etti. Tabi bunların talepleri de devam etti. Sadece kurşunlama olayını azmettiren kişiyle bu olay sınırlı değil. İlçemizde bizim varlığımızdan rahatsızlık duyan, neması kesilmiş olanların azmettiricileri gibi, bir de azmettirenlerin azmettiricileri olduğuna inanıyorum. Saldırı yapılacağının sağda solda konuşulduğunu duyuyoruz. Bahsetmiş olduğumuz bize muhalif olan kesimin, saldırıda bulunmak isteyenler için bir keşfi olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir noktaya birbirine gaz vererek gelmişler. Ticari ve  siyasi olarak nemaları  kesilmiş olacak ki, 7 metreden kurşun atacak kadar yanımıza yaklaşmışlar.

Azmettirenler ve azmettirenleri azmettirenler de bilsin ki benim birilerine belediye imkanlarını peşkeş çekme gibi bir dünya görüşüm yok. Belediyeden nemalanmak isteyenlere çağrım, benden uzak durmaları. İhalelere fesat karıştıracak, tertiplerle ihaleye adam sokulmasını engellemeye çalışıyoruz. Yaşanan bu olayların üzüntüsünü yaşıyoruz. Rantı kesilenlerin yeni saldırıları da olabilir.” 

Öte yandan Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün, Yomra Belediye Başkanı’na yeni bir saldırı olabileceğini dikkate alıp özel önlemler aldığı bildirildi.

Korkutmak için ateş ettim, silahı ormana attım

İYİP'li Mustafa Bıyık’a silahlı saldırı olayında gözaltına alınan saldırgan H.A. (29) ve azmettirici olduğu öne sürülen Tolgahan K. (30), adliyeye sevk edildi. H.A., ifadesinde kendisini azmettirenin olmadığını, saldırıyı belediye başkanından para isteyip alamadığı için korkutmak amaçlı gerçekleştirdiğini öne sürdü. Azmettirici olduğu iddia edilen kişiyle sadece aralarında gönül bağı bulunduğunu söyledi. Halit A. sorgusunda silahı ormanlık bir alana attığını söyledi. Polis söz konusu ormanda silahı buldu. Diğer şüpheli T.K. suçlamaları reddetti.