Ankara GATA'da yolsuzluk iddiası: Bir oda dolusu Iphone, Ipad, laptop ve tablet nerede?

Cumhurbaşkanlığı’nın Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderdiği elektronik malzemelerin büyük bölümünün kayıp olduğu ortaya çıktı.

Haber Merkezi

Sayıştay raporları devlet kurumlarındaki çürümeyi ortaya koyarken, skandalın yeni adresi Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu.

Yeniçağ'dan Fatih Ergin imzalı habere göre Cumhurbaşkanlığı tarafından 2020’de Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilen ve miktarı sır gibi saklanan elektronik malzemelerin (Iphone,Ipad,Laptop,Tablet) kayıp olduğu iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre, hastane çalışanları tarafından bir odanın yarısını dolduracak kadar olduğu belirtilen ve ilgili yönetmeliklere göre hemen depoya giriş kaydının yapılması gereken malzemeler için kayıt işlemi yapılmadığı ifade edildi.

Malzemelerin kayda girmeyen kısmının hastanenin İdari ve Mali İşler Müdürü tarafından usulsüz şekilde aralarında doktorların da bulunduğu hastane personellerinden bazılarına verilen malzemelerin bu şekilde hastane dışına çıkarıldığı belirtildi.

İtirazlara karşılık 'bu işi fazla kurcalamayın' denildi

Sorumlu memurların durumu tutanak altına almalarına ve depo giriş kaydı yapılması yönündeki ısrarlarına karşılık ilgili yetkili tarafından kendilerine bu işin fazla kurcalanmamasının söylendiği öne sürüldü.

İtirazlarına devam eden bir memura ise mobbing uygulandığı, usulsüz şekilde görevlendirmeler yapıldığı öğrenildi.

İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma açıp puan cezası verdi, adli makamlara bildirmedi

Mobbing uygulanan memurun dilekçesi üzerine Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı soruşturma ise sorumlu şahıslara puan cezası verilerek kapatıldı.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne soruşturma başlatılması için verilen dilekçede, idari soruşturmadan sonra olayın adli mercilere bildirilmesi zorunluluğu olduğu belirtmesine rağmen adli makamlara bildirim yapılmadığı aktarıldı.

İhbar dilekçesine sadece “Yapılan inceleme sonucunda müdürlüğümüzce gereği yapılmıştır” şeklinde cevap veren dönemin İl Sağlık Müdürü Zülfikar Akelma ise daha sonra kamu hastaneleri genel müdürü oldu.

Usulsüzlüğü ihbar etti, mahkemeye verildi

Diğer yandan usulsüzlüğü Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne taşıyan söz konusu memura “Amirlerine hakaret ve tehditte bulunmak” gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı ve mahkemeye verildi.

Memur hakkındaki tutanağa imza atan bir müdür ve iki müdür yardımcısı mahkemede tutanağı okumadan imzaladıklarını söyleyip kumpas kuruluğunu ifade ettiler.