ABD ve Avrupa'da resesyon riski artıyor

Financial Times'a konuşan ekonomistler ABD ve Avrupa'da resesyon olasılığının arttığına inanıyor.

Haber Merkezi

Bu hafta sonu Almanya'da yapılacak G7 liderler zirvesi öncesinde Financial Times'a konuşan Atlantik'in iki yakasından ekonomistler ABD ve Avrupa'da resesyon olasılığının arttığına işaret ettiler.

Ekonomistler Fed'in artan enflasyon ile mücadele için agresif faiz artırımlarına yönelmesi sonrası daha kötümser olduklarını ortaya koydular.

'Eskiden artan risk şimdi temel senaryo'

FT'ye konuşan Berenberg Bank baş ekonomisti Holger Schmieding, ABD ve Avrupa'da gelecek yıl bir ekonomik daralma yaşanması olasılığının arttığını belirterek "Eskiden artmakta olan bir risk şu anda temel senaryo haline geldi" dedi.  

Dünya gazetesinin aktardığına göre Goldman Sachs, ABD ekonomisinin bu yıl resesyona girmesi olasılığını yüzde 15'ten 30'a çıkarırken, iki yıllık bir süreçte resesyon olasılığını yüzde 48 olarak ortaya koydu.

Moody's Analytics baş ekonomisti Mark Zandi de, "ABD'de resesyon riski alışılmadık derecede yüksek ve artıyor. Gelecek 12 ayda resesyon riskini yüzde 12 olarak görüyorum" diye konuştu. 

Avrupa'nın ise ABD'ye göre daha kırılgan olduğunu savunan Zandi, "Bir resesyondan kaçınmak için biraz şansa, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin kaybolmasına ve Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığının çabuk şekilde sona ermesine ihtiyacımız var" dedi.