Filistin direnişinin Yahudi militanı hayatını kaybetti

Uzun yıllar Filistin Kurtuluş Örgütü yöneticiliği yapan ve anti-Siyonist bir Yahudi olan Ilan Halevi Paris'ta yaşamını yitirdi.
Perşembe, 11 Temmuz 2013 21:05

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Yahudi liderlerinden Ilan Halevi 70 yaşında Paris'ta hayata gözlerini yumdu.

1943 yılında Nazi işgalindeki Fransa'da dünyaya gelen Halevi, 1965 yılında İsrail'e geçti. Cezayir'den İsrail'e geçme sebebini açıklayan Halevi şunları söylemişti: "İsrail'e geldim, çünkü Cezayir'deyken Filistin sorununun önemini fark ettim. Oradaki kahvelerde oturdum, insanların konuşmalarını dinledim, aydınlarla konuştum ve Filistin sorununun Arap dünyasında halkların zihnini meşgul ettiğini anladım. Bu sorun onların gerçekten takıntısıydı. Bu sorunu yakından ve içeriden çalışmaya karar verdim. İsrail gerçekliğini çalışmak istedim."

Halevi, 1967'deki Arap-İsrail savaşından sonra FKÖ'ye katıldı ve 1970'lerde anti-Siyonist sosyalist bir örgüt olan Matzpen'de mücadele etti. Daha sonra Matzpen'in içindeki ayrışmadan ortaya çıkan Komünist Devrimci İttifak'ın liderliğini yaptı. Halevi, en sonunda İsrail'den Fransa'ya göç etti.

Halevi, 1977 yılında Beyrut'a giderek FKÖ liderleriyle görüştü ve 1982'de örgütte resmi olarak görev aldı. Bu görevinin yanı sıra Halevi, örgütün Sosyalist Enternasyonal temsilciliğini, Madrid Barış Konferansı temsilciliğini Ulusal Filistin Konseyi'nin de siyasi komite üyeliğini yaptı.

Halevi kendisini "Yüzde yüz Yahudi, yüzde yüz Filistinli" olarak tanımlıyordu.

(soL - Dış Haberler)