'Yatırımlar alarm veriyor'

Hürriyet yazarı Uğur Gürses, yatırımlardaki alarm zillerini yazdı. Gürses, özel yatırımların son dört yılda büyümeye katkısının giderek azalmasının sürdürülebilir büyüme açısından yarattığı sıkıntıya değindi.
Salı, 04 Ağustos 2015 15:36

Hürriyet ekonomi yazarı Uğur Gürses, Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili yazılarının bugünkü bölümünde yatırımların seyrini tartıştı. Sürdürülebilir büyümenin sadece hane halkı tüketimine dayanamayacağının altını çizen Gürses, yatırımların bu açıdan sürükleyici işlevine işaret etti.

4 YILDIR ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Özel kesim yatırımlarının son 4 yıldır alarm verdiğini belirten Gürses, bu durumun son bir yılda daha da derinleştiğini belirtti. Gürses, “özel yatırımlar büyümüyor; 2011 son çeyreğinden bu yana milli gelir büyümesine katkı vermiyor” diye yazdı.

Son bir yılda ise yatırımların gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payının yüzde 19’a gerilediğini hatırlatan Gürses, Türkiye’ye gelen doğrudan dış yatırımların da son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğunun altını çizdi.

Gürses, “Özetle, yurtdışındakilerin ülkeye yatırım iştahı azalırken, yuriçindeki girişimcilerin de dışarıya yatırımı tercih etmeye başladıkları görülüyor” dedi.

BÜYÜMENİN KAYNAĞI NE OLACAK?

Son 7-8 yıldır devam eden kısa vadeli sermaye girişi bolluğunun sona ermekte olduğunu vurgulayan Gürses, yatırımların büyümeye katkısının olmadığı bir ortamda ekonomik büyümenin sürdürülemeyeceğine işaret etti. Gürses, Türkiye’nin bu açıdan bir dönemin sona erişini göz göre göre seyrettiğini ifade etti.

Gürses, yatırımlardaki gerilemede yolsuzluk ve rüşvet iddialarının, yargının düzgün işlememesinin ve güçlü bir kuvvetler ayrılığı bulunmamasının önemli bir payı olduğunu savundu.