Türkiye'den yoksulluk manzarası: İşte yeni açlık ve yoksulluk sınırı

AKP emekçilere 1603 TL'lik asgari ücreti "lütuf" olarak sunarken, ülkenin açlık ve yoksulluk sınırı rekor kırmaya devam ediyor.
Haber Merkezi
Çarşamba, 07 Şubat 2018 12:04

AKP bir yandan patronları ve yandaşlarını ihya etmeye devam ederken, emekçilere verilen 1603 liralık asgari ücreti de "lütuf" gibi sunuyor.

Yeni yılın ilk ayında açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin yapılan bir araştırma, AKP'nin zammının ne kadar gülünç olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Birleşik Kamu İş tarafından yapılan açlık-yoksulluk araştırmasından bazı başlıklar şöyle:

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Birimi’nin, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile diğer ihtiyaçlarını yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları esas alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının bu yıl ocak ayına ilişkin sonuçları açıklandı.

Buna göre açlık sınırı ocakta bir önceki aya göre 29 lira daha artarak bin 907 liraya çıkarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 44 liralık artışla 5 bin 366 lira düzeyine çıktı. Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 73 liralık artışla 7 bin 273 lira oldu.

Ocak ayında açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 1,52, gıda dışı harcamalar yüzde 0,83 ve yoksulluk sınırı da yüzde 1,01 oranında artış kaydetti.  Ocak sonu itibariyle son bir yıllık dönemde ise açlık sınırı yüzde 17, gıda dışı harcamalar yüzde 10,8 ve yoksulluk sınırı da 12,4 oranında artış gösterdi.

GIDA HARCAMALARI

Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırı ocakta bin 878 liradan bin 907 liraya yükseldi. Açlık sınırında yaşanan artış büyük ölçüde, taze meyve, sebze,  süt-yoğurt, , makarna-şehriye, un, ekmek, et gibi besin gruplarından kaynaklandı.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda harcaması ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise ocak ayında yüzde 1,01 oranında artarak 7 bin 201 liradan 7 bin 273 liraya yükseldi. Ocakta yoksulluk sınırının yüzde 26’sı gıda, yüzde 74’ü ise gıda dışı harcamalardan oluştu.

Yoksulluk sınırında ocak sonu itibariyle son bir yılda yaşanan artış ise yüzde 12,4 olarak gerçekleşti. Yoksulluk sınırı geçen yıl ocak ayı sonunda 6 bin 473 lira olarak gerçekleşmişti.

YOKSULLUK SINIRI VE ÜCRETLER

Açlık sınırının yüzde 1,5, yoksulluk sınırının ise yüzde 1,01 oranında arttığı Ocak ayında kamu çalışanları ile emeklilerin maaş ve aylıklarına sadece 2017 yılının son altı ayındaki enflasyonu karşılayacak şekilde yüzde 5.69 oranında zam yapılmıştı. Kalkınma Bakanlığının verilerine göre bu zamla birlikte ortalama memur maaşı 163 lira artarak 2 bin 889,5 liradan 3 bin 54 liraya yükseldi.  Ortalama memur maaşına yapılan 163 liralık zammın 73 lirası daha yılın ilk ayında eridi. Ortalama memur maaşı yoksulluk sınırının ancak yüzde 42’sini karşılayabilecek bir düzeye geriledi.

Ocak ayında yapılan zamla birlikte en düşük devlet memuru maaşı da 140 lira artarak  2 bin 614 liraya yükseldi. Yapılan zammın yarısından çoğu yılın ilk ayında yoksulluk sınırında yaşanan artış karşısında eridi.