Türk-İş asgari ücretteki kırmızı çizgisini açıkladı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili 2,578 TL altında bir miktarın pazarlığını yapmayacaklarını söyledi. Atalay, kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesinde hükümetin düşük teklifini kabul etmiş, açık olduğunu fark etmediği mikrofona doğru yaptığı konuşmasında 'Uzatsak işi karıştıracağız, en azından kapattık böyle' demişti.
Perşembe, 05 Aralık 2019 13:25

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Atalay 2578 TL altında bir rakamın konuşulduğu pazarlık masasına oturmayacaklarını söyledi.

Atalay'ın asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklaması şu şekilde: 

Bundan bir hafta evvel HAK-İŞ, DİSK ile görüştük. Bir basın toplantısı yaptık. Komisyonu tespit ettik ne olması lazım dediler. Elimizde bir veri var, 2578 TL yaşam maliyeti. Bir kişinin yaşam maliyeti 2578 TL.

Nasıl bulundu bu rakam bilmiyorum. Bunun altında bir şey konuşmazlar. Sendikalar bunun üstünde konuşurlar. Biri çıkmış 10 bin TL olsun diyor.

Bir sendika açıkladı 3.200 TL olsun diyor. Bunun kararını tespit komisyonu verecek. DİSK'in HAK-İŞ'in yöneticileri ile beraber ortaklaşa konuşacaklar. Bu rakamın üstünde bir pazarlık yapacaklar.

Müspet bir şey olursa TÜRK-İŞ yönetiminden arkadaşlar getirirler ama bu rakamın yanında veya altında bir şey olursa, Nazmi Bey'e söyledim (Irgat), bize de getirmenin bir anlamı yok o masada oturmayız. O masada bulunmayız.