Sömürdü, semirdi: Şimdi Türkiye'yi terk ediyor

İşçi düşmanı uygulamaları ve çocuk emeği sömürüsüyle tanınan Zara markasının Türkiye'deki mağazalarını kapatacağı iddia edildi.
Çarşamba, 17 Ocak 2018 12:57

İşçi düşmanı uygulamaları ve çocuk emeği sömürüsüyle tanınan Zara markasının Türkiye'deki mağazalarını kapatacağı iddia edildi. 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı köşesinde giyim tekellerinden İspanyol Inditex firmasının, Türkiye'deki Zara mağazalarını kapatacağını ileri sürdü.

Altaylı, Zara’nın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde toplam 6 bini aşkın mağazası olduğunu belirterek “Ve bu dünya devi Zara, Türkiye’den çıkma kararı almış” dedi.

'BİLGİYİ VEREN TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ TEKSTİL ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ'

Altaylı yazısını şöyle sürdürdü:

“Tüm mağazalarını kapatacak ve Türkiye’de sadece online satış yapacakmış.

Daha önce de böyle dedikodular çıkmış, ancak Zara Türkiye’den çıkmamıştı.

Ancak bu kez bana bu bilgiyi veren, Türkiye’nin en önemli tekstil üreticilerinden biri.

Her ne kadar bu kararın gerekçesi ‘yüksek kiralar nedeniyle aşırı maliyetler’ olarak gösterilse de ben pek de öyle düşünmüyorum.”

İŞÇİ DÜŞMANI VE ÇOCUK SÖMÜRÜCÜSÜ

Zara adlı markanın işçi düşmanı uygulamaları ve çocuk emeği sömürüsü, soL Haber'de defalarca yer almıştı. 

İşyeri hekimi, Zara emekçilerine indirim dönemlerinde "Yoğunluğu kabullenin, sabırlı olun, vitamin alın, sosyal aktivitelere ara verin" gibi tavsiyelerde bulunmuştu. 

Dünyanın en zengin dördüncü insanı olan Zara'nın patronu, işçilerin maaşlarını ve tazminatlarını ödemeyince, işçiler Zara ürünlerine "Alacağınız ürünü ben yaptım ama paramı alamadım" etiketleri basmıştı. 

soL Haber'e konuşan Zara emekçileri yaşadıkları sömürü, baskı ve mobbingi örnekleri ve detaylarıyla anlatmışlardı. 

ZARA'DAN AÇIKLAMA: GİTMİYORUZ

Zara’nın "Türkiye'deki mağazalarını kapatacağı ve ülkeden çıkacağı" yönündeki iddia konuşulurken, firma yetkilileri milliyet.com.tr'ye açıklama yaparak bu iddiaları reddetti. 

"Türkiye'deki mağazalarını kapatmayacaklarını ve ülkeden çıkma gibi bir planlarının kesinlikle olmadığını" belirten yetkililer, şimdiye kadar olduğu gibi aynı şekilde faaliyetlerine devam edeceklerinin altını çizdi.

20 YILDIR TÜRKİYE'DE

Giyim tekeli firma 1998’den bu yana Türkiye’de Inditex Grup bünyesinde faaliyet gösteriyor. Grubun bünyesinde Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho ve Bershka gibi birçok marka da yer alıyor.