Koç ailesi yeni yıla kıyımla başladı: 650 Arçelik işçisi işten atıldı!

Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasında 500’ü sözleşmeli olmak üzere toplam 650 işçi işten atıldı. Sözleşmeli işçilerin bazılarının sözleşmeleri bitmeden işten atıldığını, her yıl sonunda yüzlerce sözleşmeli işçinin işten çıkarıldığını belirten işçiler, ilk kez bu kadar kadrolu işçinin işten atıldığını söyledi.

Her gün 4 bin kurutma makinesinin üretildiği Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasında, işçilerin işten atılmasına günlük üretimin 2 bin olarak planlandığı gerekçesi öne sürüldü.

Evrensel'den Tuncay Sağıroğlu'nun haberine göre, bu gerekçe işçiler tarafından çok gerçekçi bulunmadı. Bütün sözleşmeli işçilerin işten atıldığı kurutma makinesi bölümünde 2016 yılı hedefi olan 900 bin adedin aşılıp üretim sayısının bir milyona ulaşarak üretim rekoru kırıldığını belirten işçiler, “Kırılan üretim rekorundan işçinin payına düşen işsizlik oldu” dedi.

"ROBOTLARLA YARIŞIYORUZ"

Bu rekorların işçilerin daha fazla ve hızlı çalışmasıyla sağlandığını belirten Arçelik işçileri, robotlar ile yarıştıklarını söylüyor. Neredeyse her banda ve bölüme robotlar konularak çalışma hızını robotların belirlediğini dile getiren işçiler, “İşimiz bitince de paçavra gibi kışın ortasında işten atılıyoruz” diye tepki gösterdi.

İHTİYAÇ OLDUĞUNDA TÜRK METAL KAYBOLUYOR

Ağırlıklı olarak kadrolu işçilerin çalıştığı elektrik motorlarının üretiminin yapıldığı bölümün kapatılacağı ve ocak ayında atılmaların devam edeceği söylentilerinin olduğu fabrikada, işçiler Türk Metal Sendikasına da tepkililer. İşçiler, “Sürekli ortalıkta dolanan Türk Metal temsilcileri, işçinin ihtiyacı olduğunda ise ortalıktan kayboluyor” dedi.