DİSK: Asgari ücret 1800 TL olmalı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 3 bin 500-4 bin lira civarında olduğunu belirterek, asgari ücretin net bin 800 lira olması gerektiğini açıkladı.
Salı, 02 Aralık 2014 14:40

Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Yönetim Kurulu katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Kani Beko, 2015 yılı asgari ücrete yapılacak zammı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesi hükümetin yüzde 3+3 olarak açıkladığını belirterek, “Hükümet işçilere günlük 1 lira civarında bir zammı uygun gördüğünü duyurdu. Hükümet açlık sınırının altında bir asgari ücrette ısrar ederek, yeniden bir sosyal cinayete imza atacağını şimdiden ilan etti. Hükümetin zam oranının önceden açıklaması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantıları bir kez daha anlamsızlaştı. Yıllardır ‘orta oyunu’ olarak nitelendirdiğimiz bu komisyon toplantılarının senaryosunu ve oyunun sonunu artık herkes biliyor” dedi.

DİSK olarak asgari ücretle ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda asgari ücretin en az net bin 800 lira olması gerektiğini belirlediklerini belirten Kani Beko, “Çünkü kişi başına düşen milli gelir 2014 yılı itibarıyla aylık bin 800 lirayı aştı. Hükümet bu rakamla çok övünüyor. Biz işçiler 4 kişilik hanemiz için payımıza düşenin sadece birini talep ediyoruz. En azından yaşamak için buna ihtiyacımız var" diye konuştu. 

Soma’daki maden işçilerinin işten atılmasıyla ilgili soruyu, “Maden faciasının ardından hükümet ve Soma Holding işçilere ekonomik açıdan destek olacağı sözünü vermişti. Ancak geldiğimiz son noktada Soma Holding üç bine yakın işçinin iş akdini fes etti. Bize göre Soma Holding derhal Soma’yı terk etmeli. Kesinlikle buradaki madenleri Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)’nin çalıştırması lazım. Özel işletmeler burada çok çağdışı yöntemlerle, iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri alınmadan çalışma yürütüyor ve ölümlere neden oluyorlar. Şimdi burada yapılması gereken tek şey; TKİ’nin Soma Holdingle sözleşmeyi fes etmesi. Bu fes yapıldıktan sonra iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri alındıktan sonra davullarla, zurnalarla, işçiler madenlere indirilmeli, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin denetiminde üretim gerçekleşmeli. Soma’da yaşananlar tam bir sosyal cinayettir. 301 işçinin kaybının ardından 3 bin işçiyi kışın ortasında işten atıyorsanız bu bir sosyal cinayettir. Bunu durdurmanın tek yolu TKİ’nin Soma ve Türkiye’deki tüm madenleri çalıştırmasıyla mümkündür” diye cevapladı.