14 yaşındaki çocuk işçinin ölümü Başbakan'a soruldu

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, okulların tatil edilmesiyle inşaatta çalışmaya başlayan ve çalıştığı sırada yıkılan duvarın altında kalan 14 yaşındaki Samet Barış Aydın’ın ölümünü Meclis gündemine taşıdı.
Çarşamba, 09 Ağustos 2017 16:59

Antep’te yaşayan Samet Barış Aydın’ın beş katlı bir binanın su tesisatının yapımı için inşaata gittiğini ve tadilat çalışmaları kapsamında dördüncü katın yıkılan duvarının altında kaldığını hatırlatan CHP Mİlletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

"FITRAT DEYİP GÖRMEZDEN Mİ GELECEKSİNİZ?"

Tanrıkulu, Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

  • Samet Barış Aydın’ın, çalışmak zorunda kalması ve çalıştığı inşaatın duvarının yıkımı sırasında enkaz altında kalarak yaşamını yitirmesi AKP Hükümeti tarafından ‘Bu işin fıtratında ölüm var’ denilerek görmezden mi gelinecektir?
  • 14 yaşındaki Samet Barış Aydın’ın çalıştığı inşaatın duvarının yıkımı sırasında enkaz altında kalarak yaşamını yitirmesine sebep olan iş cinayeti ile ilgili ivedi inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?
  • Yaşanan bu iş cinayetinde sorumluluğu ve ihmali bulunanlar hakkında ivedi olarak gerekli yasal işlemler yapılması hususunda talimat verilmiş midir?
  • Verilmişse, akıbeti nedir? AKP Hükümetinin yıllardır bahsettiği ‘Yeni Türkiye’, AKP hükümetleri dönemindeki başarısız ekonomik politikalar sebebiyle vatandaşların alım gücünün düştüğü, ortaokul  öğrencilerinin yaz tatilinde bile en ağır işlerde çalışmak zorunda bırakılarak iş cinayetlerinin yaşandığı bir ‘yeni Türkiye’ midir?
  • Bundan sonra iş cinayetlerinin yaşanmaması ve benzer acıların önüne geçilmesi amacıyla AKP Hükümeti ve ilgili Bakanlık etkili, sürekli ve somut güvenlik önlemleri alacak mıdır yoksa yaşanan iş cinayetlerini ve acıları görmezden gelmeye devam mı edecektir?