Göçmen çocukları öğrenme sorunlu mu?

Almanya’da göçmen çocuklarının öğrenme güçlüğü çeken çocuklara eğitim veren okullara yönlendirilmesinin artması yapılan testlerin güvenilirliğini tartışılır hale getirdi.
Pazar, 17 Ocak 2010 10:02

Almanya’da genel gözlemlere göre, birinci sınıfa başlayan göçmen çocuklarının büyük çoğunluğu, bir süre sonra öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için mevcut bulunan okullara yönlendiriliyor. Küçük yerleşim bölgelerinde bu oranın daha da yükseldiği edinilen bilgiler arasında. Bu tür yerlerde bulunan okullarda eğitimcilerin sınıfın genel seviyesini koruyabilmek için göçmen çocuklarını öğrenim özürlülerin eğitimi için kurulmuş okullara gönderme konusunda daha aceleci davrandığı saptandı.

Ayrıca bu duruma maruz kalan ailelerin sosyal ve psikolojik sorunlar yaşadıkları ve bu yönlendirmelerle okul değiştiren çocukların kişisel gelişiminin durduğu veya gerilediği belirtiliyor.

Bu genel durum saptanmasının ardından konuya dair 'Sonderschule Sorunu ve Göçmenler' başlıklı bir panel düzenlenmesine karar verildi. Essen Üniversitesi Dil ve Eğitimi Desteklemek İçin İnsiyatif Derneği tarafından 13 Şubat’ta yapılacak olan panele Türkiye ve Almanya’dan uzmanlar katılacak.

Panelde genel olarak Sonderschule olarak adlandırılan öğrenim özürlülerin eğitim gördüğü okullar ve bu okullara gönderilen göçmen çocuklarının ve ailelerinin sorunları tartışılacak.

(soL - Dış Haberler)