Suriyeli muhalif yalan haberine 'özel efekt' dedi, Washington Post yeni uyandı!

Suriye'ye dönük uluslararası bir medya kampanyası yürütülürken, birçok kuruluşun yalan ya da abartılı haberler yaptığı daha önce ortaya çıkmıştı. Ancak Washington Post, bugün yayımladığı bir haberde "acaba haberler abartılı mı" sorusunu ilk kez sordu.

Washington Post'ta Elizabeth Flock imzasıyla çıkan bir haberde, Londra merkezli Channel 4 isimli bir haber kuruluşunun Suriye'ye Fransız bir foto-gazeteci gönderdiğinden bahsediliyor. İsmi açıklanmayan gazeteci, "insanlığa karşı işlenen suçları" belgeleyen bir dizi görüntüyle geri dönüyor.

Ancak Channel 4'e göre, aynı gazeteci Suriye'de kaldığı süre boyunca, bazı yerel gazetecilerin olayları abarttığına dair bilgilere de ulaşıyor. Örneğin, "alaylı" bir gazeteci olan Suriyeli Ömer Telavi isimli birisi, Humus'ta çekilen bir görüntünün arka planına, bir bombardıman izlenimi uyandırmak için duman yerleştiriyor. Telavi, dumanın bir "özel efekt" olduğunu kabul ediyor. Ancak Channel 4'ten herhangi bir özür dilemiyor çünkü Telavi'ye göre, Humus o sıralar kuşatma altındaydı ve isyancılar dünyanın dikkatini buraya çekmek zorundaydı.

Ömer Telavi

Washington Post muhabiri, bütün bunları yazmakla birlikte, Telavi'nin geçtiğimiz Kasım ayında bir suikast girişiminden kurtulduğunu iddia edebiliyor. Ayrıca, "bazı yerel muhabirler olayları abartsa da", ABD hükümetinin ve ABD'nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford'un Suriye'de "insanlığa karşı işlenmiş suçlar işlendiğine" dair iddialarına da aynı haberde yer verebiliyor.

(soL - Dış Haberler)