Suriye'de Ortodoks rahibin gözlerini oydular!

Geçtiğimiz Cuma günü Şam yakınlarında kaçırılan Ortodoks bir rahibin gözleri oyulan cesedi bulundu. Rahibi kaçıran silahlı çete fidye istemişti.

Şam yakınlarında bulunan Katana'daki St. Elias Kilisesi'nin pastörü Fadi Cemil Haddad, Şam'ın Ceramana bölgesinde ölü bulundu. Vatikan'ın resmi haber ajansı Agenzia Fides'in haberine göre, rahibin cesedinin bulunduğu bölge, geçtiğimiz Cuma günü kimliği belirlenemeyen silahlı gruplar tarafından kaçırıldığı yere yakın. Haddad'ın bir meslektaşı, öldürülen rahibin cesedinin "korkunç bir şekilde işkenceye" maruz kaldığını söyledi.

Suriye Devlet Ajansı da, Haddad'ın başında bir kurşun yarası bulunduğunu iddia etti. Agenzia Fides'e konuşan ve ismini açıklamak istemeyen bir rahip, Haddad'ın gözlerinin oyulduğunu söyledi.

Fidye için kaçırmışlar...
SANA'nın haberinde, Haddad'ın, militanlar tarafından kaçırılan başka bir kimsenin serbest bırakılması için çalışırken kaçırıldığı söyledi. Agenzia Fides ise, rahibi kaçıran militanların 715 bin dolar fidye istediğini, ancak bu miktarda bir paranın bulunmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Suriye'deki Ortodoks cemaati, Hıristiyanların arasındaki en büyük bölmeyi oluşturuyor.

(soL - Dış Haberler)