Ricciardone'nin Ankara'ya atanması kesinleşti

Barack Obama tarafından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne aday gösterilen ancak uzun süredir Senato'da onay bekleyen Francis Joseph Rcciardone'nin Ankara'ya gelişi kesinleşti.
Perşembe, 30 Aralık 2010 17:04

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2 Temmuz 2010 tarihinde Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği ancak Senato tarafından uzun süre onaylanmayan Frank Ricciardone’nin ataması gerçekleşti. Obama, Amerikan Senatosu’nda yasama dönemine ara verilmesinden yararlanarak Ricciardone’yi Ankara Büyükelçisliğine atadı.

Ricciardone’nin Ankara’ya atanması geride bıraktığımız yasama döneminde Cumhuriyetçi Partili Kansas Senatörü Sam Brownback tarafından engellenmişti. Browback, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a bir mektup yazarak şu ifadeleri kulanmıştı: “Geniş diplomatik tecrübesine rağmen Ricciardone’nin bu dönemde Türkiye için doğru büyükelçi olduğuna ikna olmadım. Türk hükümetinin, laik köklerinden uzaklaşmasından kaygı duymamız gerektiğine inanıyorum. Gelecek yıldaki kilit seçimlerin, laiklere güçlerini kanıtlamak için fırsat verdiğine inanıyorum ve güçlü bir ikili ilişki arzumuzun, iktidardaki partiye fiili desteğe dönüşmesine izin veremeyiz, özellikle muhalefet partilerin marjinalleştirilmesi riskinin olduğuna inanmak için nedenlerimiz varsa. Son birkaç yıl laik muhalefet partileri, ABD Büyükelçisine iktidardaki partiden daha az erişebildiklerinden yakınıyorlar ve siciline dayanarak durumun Büyükelçi Ricciardone ile değişmemesinden kaygılıyım.”

Ricciardone'nin en büyük tecrübesi işgalcilik!
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne atanan Francis Joseph Ricciardone, Afganistan ve Irak işgallerinde aldığı görevlerle tanınıyor.

Ricciardone, atama öncesinde ABD'nin Kabil Büyükelçi Yardımcısı ve Maslahatgüzarı olarak görev yapıyordu. 2004 yılında ise ABD’nin Irak’taki büyükelçiliğinin kurulması ve işgal yönetiminin şekillendirilmesinde görev aldı. İşgal öncesinde de Irak'a dönük özel misyonları olan Ricciardone, 1999-2001 yılları arasında ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın "Irak'ta Geçiş Döneminden Sorumlu Özel Temsilcisi" görevini yürüttü. Ricciardone'nin o dönemki fiili görevi, "Irak muhalefetinin Saddam Hüseyin'e karşı faaliyetlerini" koordine etmekti.

Ricciardone'nin iyi derecede Türkçe konuştuğu ve bunun da ABD’nin ilk Irak işgali sonrası oluşturulan "Çekiç Güç" kapsamında İncirlik Üssü'nde Türk ve Amerikalı komutanlara siyasi danışmanlık yapmasından geldiği biliniyor.

Ricciardone, 1995-1999 arasında da Türkiye’de Büyükelçi Yardımcısı ve Maslahatgüzar olarak görev aldı.

(soL - Dış Haberler)