Ölü sayısı 87'ye yükseldi: Suriye'de üniversiteler yas ilan etti!

Dün Suriye'de muhaliflerin Halep Üniversitesi'ne düzenlediği saldırıda ölü sayısı 87'ye yükseldi. Yüksek Öğretim Bakanı saldırı nedeniyle üniversitelerde bir günlük yas ilan edildiğini açıklarken, Öğrenci Birliği Başkanı ise Suriye'nin gelişmesi için her zaman en önde yer alacaklarını ifade etti.

Dün Suriye'de muhaliflerin Halep Üniversitesi'ne düzenlediği roket saldırılarında ölü sayısının 87'ye yükseldiği bildirildi. Ölü ve yaralılar arasında, öğrencilerin yanı sıra çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan kadın ve çocukların da olduğu belirtiliyor.

Mimarlık fakültesi ile öğrenci yurdu arasındaki bir alana düzenlenen roket saldırılarının, sınav döneminin ilk gününe denk geldiğine dikkat çekildi. Bununla birlikte üniversiteden yapılan açıklamada, saldırı nedeniyle çarşamba ve perşembe günü yapılması planlanan sınavların da daha sonra belirlenecek bir tarihe ertelendiği bildirildi.

Yüksek Öğretim Bakanı Muhammed Yahya Mualla, üniversitede eğitimlere devam edilebilmesi için hızlı bir şekilde restorasyon çalışmalarına başlanacağını belirtirken, bugün bütün üniversitelerde yas ilan edildiğini ve eğitimlere ara verildiğini açıkladı. Mualla ayrıca, terör saldırılarına rağmen üniversitelerde eğitim ve öğretime devam edileceğini kaydetti.

Suriye Ulusal Öğrenci Birliği Başkanı Ammar Saati ise, Halep üniversitesini hedef alan kanlı saldırıların üniversite örencilerini hedeflerinden caydıramayacağını belirtirken, Suriye'nin gelişmesi için her zaman en önde yer alacaklarını ifade etti.

Saldırı sonrası üniversitede röportaj
Saldırı sonrasında El İhbariye kanalı üniversitede bir röportaj gerçekleştirdi. Saldırıda çeşitli yerlerinden yaralanan küçük bir sığınmacı kız çocuğu yaşadığı korku dolu anları anlatırken, başka birisi ise üniversitede sivillerden ve sığınmacılardan başka kimsenin olmadığını anlatıyor.

Suriye'nin BM daimi elçisi: “Saldırı alçakça”
Suriye'nin Birlşmiş Milletler daimi elçisi Beşar Caferi, salı günü BM Güvenlik Konseyi “terörle mücadele” görüşmelerinde yaptığı açıklamada, “Halep Üniversitesi'ndeki öğrencileri hedef alan bu alçak terör eylemi sonucunda 82 öğrenci öldü ve 162 kişi de yaralandı” dedi. Caferi ayrıca, açıklamasında muhaliflerin, BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında Suriye'de krizin başlamasından bu yana çok sayıda terör saldırısı düzenlediğine dikkat çekti. Muhaliflerin, BMGK toplantıları öncesinde sivillere yönelik düzenledikleri saldırılarla Suriye hükümeti üzerindeki baskının artırılması için uğraştığı biliniyor.

Suriye birlikleri karşı saldırı düzenledi
Öte yandan, Suriye resmi habere ajansı SANA'dan yapılan açıklamada, üniversiteye düzenlenen saldırı sonrasında, Suriye ordu güçlerinin Halep'te birkaç bölgeye operasyon düzenlediği ve çok sayıda silahlı militanı öldürdüğü bildirildi.

(soL- Dış Haberler)