Obama’ya 'ılımlı İslam' tavsiyesi

ABD’de çok sayıda “Ortadoğu uzmanı”, Devlet Başkanı Barack Obama’ya ortak bir mektup yazarak, “İslamcı yükselişten korkma, işbirliği yap” dedi.
Cuma, 13 Mart 2009 10:00

soL (DIŞ HABERLER) ABD'li düşünce ve strateji kuruluşlarının Ortadoğu masalarında çalışan çok sayıda "uzman", Obama'ya sundukları açık mektupta, "İslam'la işbirliği yap" dediler.

Çoğu Ortadoğu kökenli olan gazeteci, yazar ve düşünürün "liberal İslamcı" bakış açısında birleşmeleri dikkat çekti.

"İslamcı partilerin yükselişinden korkma"
Mektupta, Bush yönetiminin yanlış yönlendirildiği ve bunun sonucunda atılan adımların bölgede aşırılığı ve istikrarsızlığı körüklediği iddia edildi.

Obama'ya "İslamcı partilerin iktidara gelmesinden korkma" diyen mektupta, bugüne kadar seçim yoluyla iktidara gelen İslamcı partilerin henüz seçim sistemini iptal ettiklerinin görülmediğine dikkat çekildi.

"Radikalleri kapsa, ılımlı olsunlar"
ABD Devlet Başkanı Obama'nın geçen hafta yaptığı "Taliban'ın ılımlı unsurlarıyla görüşebiliriz" açıklamasına değinen metin, bu eğilimin çok olumlu olduğunu iddia etti.

Ortadoğu'dan çeşitli örneklere yer verilen mektupta, "Radikal İslamcılarla savaşmak yerine işbirliğine gidilirse, demokrasi ve ABD çıkarları adına çok başarılı sonuçlar elde edilir" mesajı yer aldı.

Türkiye: Başarı örneği
Mektubun kaleme alınmasında öne çıkan isimlerden olan İslam Araştırmaları Uzmanı Geneive Abdo, "İslamcı partilerin demokratik sistem içinde kalmaları durumunda çok başarılı demokrasi örnekleri verebildiğini" öne sürdü.

Mektupla ilgili bir mülakat veren Abdo, "başarı örnekleri" olarak Türkiye, Fas ve Endonezya'da yaşanan süreçleri gösterdi.