Magdeburg'un bombalanmasının 65. yıldönümü

İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarında Büyük Britanya hava kuvvetleri tarafından bombalanan ve binlerce insanın öldüğü Magdeburg kentinde 16 Ocak tarihinde "Demokratik Anma Günü" düzenlendi.

Almanya’nın göbeğinde bulunan Magdeburg şehrinde İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarında, şehrin Büyük Britanya hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının sonucunda ölen insanlar için, çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan yaklaşık beş bin kişilik bir topluluk "Demokratik Anma Günü" düzenledi.

Aynı gün bir neonazi grubu da polis koruması altında müttefik kuvvetlerinin saldırıları sonucunda ölen insanları anma bahanesiyle toplandı. Irkçı ve faşizan gruplar yaklaşık bin kişi ile şehir merkezinde bir eylem düzenledi. Bu grupların yürüyüşlerini engelemeye çalışan bazı antifaşistler ise polis tarafından durduruldu.

Senelerdir neofaşist gruplar ve örgütler tarafından düzenlenen "İkinci Dünya Savaşı'nın Ölülerini Anma" günleriyle söz konusu grup ve örgütler aşırı sağcı fikirlere sahip olmayan fakat vatansever, milliyetçi veya küçük burjuva olarak tanımlanan kesimleri kapsayabilmek için çalışma yürütüyorlar. Ayrıca bu tarz eylemlerle müttefik devletlerin ve Almanya’nın savaş suçlusu olup olmadıkları konusunda çeşitli tartışmalar açarak toplumun dikkatini çekmeye çalıştıkları düşünülüyor.

Neofasiştlerin bu stratejilerini engellemeye çalışan antifaşist dernekler, gruplar, çeşitli sivil toplum örgütleri ise Magdeburg Belediyesi ve Sachsen-Anhalt Eyalet Hükümeti ile birlikte bir "Demokratik Anma Günü" düzenledi. Bu anma eylemleri esnasında çeşitli antifaşist söylemler dillendirilirken gelen tepkilerden en dikkat çekeni bazı şehir sakinlerinin belirttiği "Bizim toleransımızın sınırları vardır" söylemi oldu.

(soL - Berlin)