'Kürt işadamları IŞİD’e 2 bin araç aldı'

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı işadamlarının petrol karşılığında IŞİD için 2 bin araç satın aldığı iddia edildi.
Çarşamba, 15 Ekim 2014 19:11

YDH'nin aktardığına göre, Hawlati gazetesine demeç veren Kürdistan Bölgesi Meclisi’ndeki Peşmerge Komisyonu Üyesi Muhammed Ömer, Kürt işadamları tarafından IŞİD için satın alınan araçların çoğunun iki kabinli pikaplardan oluştuğunu söyledi.

Bazı Kürt işadamlarının IŞİD’le ticaret yaparak petrol karşılığında örgüte 2 bin araç satın aldığını belirten Muhammed Ömer, “Şu an yalnızca bazı işadamlarının IŞİD’le ticaret yaptığını öğrendik ancak bunların kimliğini ve sayısını henüz bilmiyoruz” dedi.

IŞİD’le ticaret yapan bazı işadamlarının tutuklandığını belirten Ömer, “Kurban bayramından bir gün önce bazı Kürt işadamları bazı Peşmergelerin de yardımıyla IŞİD’den satın aldıkları petrolü taşıyan 6 tankeri Dubz ve Dakuk yolundan Kürdistan Bölgesi’ne soktular. Ancak Peşmerge güçleri onlara ateş açtı ve tankerlerden 3’ü kaçtı. Bu olayla bağlantılı oldukları için tutuklanan bazı şahıslar ise bazı askeri yetkililerin telefonu ile serbest bırakıldı” dedi.

Daha önce de Goran Hareketi milletvekillerinden Muhammed Ali Salih, IŞİD’den petrol satın alan bazı Kürt işadamlarıyla ilgili ellerinde somut deliller olduğunu söylemişti.

Peşmerge Bakanlığı Enformasyon Sorumlusu Halgurt Hikmet de dün Kurdpress’e verdiği demecinde IŞİD’le petrol ticateri yapan bazı kişilerin tutuklandığını ve mahkemeye sevk edildiğini açıklamıştı.