Japonya nükleer reaktörleri yeniden çalıştıracak

Nükleer enerji üretimi hakkında bugün toplanan heyetten nükleer enerjinin üretiminin gerekli ve önemli olduğu kararı çıktı. Japonya Başbakanı'nın da nükleer enerji üretiminin yeniden başlatılmasına sıcak baktığı belirtiliyor.
Cuma, 13 Aralık 2013 17:25

(soL - Dış Haberler) Bir hükümet heyeti, Japonya’nın önemli ve gerekli olan eneri kaynağı nükleer enerjiyi kabul etmesi gerektiğini söyledi. Fukuşima felaketinden sonra oluşan yaygın anti-nükleer tavra rağmen önerinin kabul edilmesi neredeyse kesin.

Başbakan Shinzo Abe, elektrik santrali için yapılan, ülkenin cari açığının artmasına ve elektrik fiyatlarının yükselmesine sebep olan petrol ithalatının maliyetini azaltmak için durdurulan nükleer reaktörleri yeniden çalıştırmak istiyor.

Nükleer enerjinin, enerjinin arz ve talebini istikrara kavuşturacak önemli ve gerekli bir enerji kaynağı olduğu heyet raporuna yazıldı. Enerji üretiminde en önemli şeyin güvenlik olduğu eklendi.

Nükleer santrallerden elde edilecek enerjini miktarına dair ise bir öneri verilmedi.

Heyet, Japonya’nın en büyük çelik üreticisi ve en önemli elektirik kullancılarından olan Nippon Steel & Sumitomo Metal şirketinin onursal başkanı Akio Mimura’nın önderliğinde yönetildi.

Heyet ayrıca felaketlerin ve yeni düzenleyici kuralların ardından güvenlik bilgilerinin halkla paylaşılması gerektiğini söyledi.