İtalya vicdanını satın alıyor

İtalya Devlet Başkanı Berlusconi, Libya`ya sömürge dönemi için tazminat ödemeye karar verdi.
Pazar, 31 Ağustos 2008 08:29

soL (DIŞ HABERLER) İtalya Devlet Başkanı Silvio Berlusconi, Libya hükümetine sömürge döneminin tazminatı olarak 5 milyar dolar ödeyecek. Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile bir anlaşma imzalayan Berlusconi, ödemeyi "40 yıllık yanlış anlaşılma"nın telafisi olarak açıkladı.

Afrika kıtasında sömürgeye karşılık tazminat alan ilk ülke olan Libya, 1911 yılında İtalya tarafından işgal edilmiş ve 1951 yılında bağımsızlığını kazanmıştı.

İki ülke arasında ticari ilişkiler için de bir adım olarak nitelenen tazminat, 25 yıllık bir süreyi kapsıyor. Mısır ve Tunus sınırı arasında sahil karayolu yapılması için gerekli olan altyapı projesi kapsamında, Libya`ya yılda 200 milyon dolar verilecek. Yapılan anlaşma çerçevesinde, ayrıca sömürge döneminden kalma mayın temizleme çalışmaları da yapılacak.

"Ölümler için özür dileriz"
Berlusconi, sömürge döneminde neden oldukları ölümler için özür dileyen bir metni Kaddafi`ye sunarken, Kaddafi de, İtalya'yla yaptıkları ortaklık anlaşmalarından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kaddafi&acutenin 2003 yılında kitle imha silahları yapma kararından vazgeçmesi üzerine Avrupa ülkeleriyle bir tür barış imzaladıktan sonra, İtalya`yla görüşmelere başlanmıştı. Afrika ülkelerinden Avrupa`ya göç meselesini görüşmek üzere Berlusconi haziran ayında Libya`ya bir ziyarette daha bulunmuştu.

Libya, ABD ile de görüşmelere başladı. Gelecek hafta, 1953 yılından sonra ilk kez ABD üst düzey yetkilisi olarak Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice ülkeyi ziyaret edecek.