İslamcı militanlar çocukları ölüme böyle yolluyor: Allah seni seçti

İnsan Hakları İzleme Örgütü(HRW), Suriye'de IŞİD'in de dahil olduğu İslamcı grupların, 10-17 yaşlarındaki çocukları eğitim verme kisvesiyle yanlarına aldıklarını, silah kullanmayı öğrettiklerini ve intihar eylemleri için görevlendirdiğini belirtti.
Salı, 24 Haziran 2014 16:07

(soL - Dış Haberler) HRW, 15 yaş civarı çocukların savaşçı, daha küçük çocukların ise yardımcı roller de kullanıldığını söylüyor.

HRW'nin "Belki yaşar belki ölürüz: Suriye'de silahlı grupların çocukları kullanması" isimli raporunda, 25 çocuğun silahlı gruplarda yaşadığı deneyim anlatılıyor.

Suriye'deki İslamcı militanlar, 15-17 yaşları arasındaki çocukları asker olarak kullanmayı tercih etse de, bir hekim "10 yaşlarında bir çocuğu tedavi ettiğini ve çocuğun görevinin IŞİD'in tutukladığı kişileri kırbaçlamak olarak tariflendiğini" belirtiyor.

bqyycegcqaa7k6l.jpg

İslamcı militanlara katılan çocuklar farklı sebepleri olduğunu söylüyor. Kimileri akrabalarıyla birlikte bu seçimi yapmak durumunda olduklarını belirtirken, bir bölümü de savaş bölgelerinde okula gitmelerinin mümkün olmadığını, bunun bir tepki biçimi olduğunu ifade ediyor.

'Allah seni seçti'
16 yaşındaki çocuklardan biri Nusra Cephesi militanlarının kendilerini "Allah seni seçti" diyerek intihar eylemlerine göndermek istediklerini belirtiyor.

Öte yandan HRW'nin raporunda IŞİD'in diğer gruplara göre çocuklara daha fazla agresif yaklaştığı, yoğun bir silahlı eğitim verdiği bilgisi veriliyor.

Kimi çocuklar aylık 135 dolar maaşla çalışırken, kimileri ücret almıyor.

3_28.jpg

'Hayatımın en zor dönemi'
Militanların arasından ayrılmak isteyen çocukların ise fazla şansı bulunmuyor. 17 yaşındaki bir çocuk içinde bulunduğu durumu şöyle özetliyor "Okulumu, geleceğimi, her şeyimi kaybettim. İş aradım ancak bulamadım, bu hayatımın en zor dönemi."

Uluslararası hukuka göre 15 yaş altı çocukların savaşa gönderilmesi bir savaş suçu. İslamcı grupların bir bölümü çocukları savaştırdıklarını reddetse de, Özgür Suriye Ordusu'nun komutanlarından biri 16-17 yaşın küçük olmadığını, kendilerine başvuran çocukları reddetmediklerini söylüyor.

2014 Mayıs ayında yayınlanan bir raporda son 3 yıl içinde Suriye'de 194 "sivil olmayan erkek çocuğunun" savaşta öldürüldüğü belirtilmişti.