Halep'te İslami Cephe ile El Kaide omuz omuza

Suriye Halep'teki el-Kındi hastanesine başlatılan çete saldırısında, Nusra Cephesi'nin yanı sıra İslami Cephe de yer alıyor. Suriye'nin en önemli hastanelerinden olan el-Kındi, harabeye döndü.

(soL - Dış Haberler) Nusra Cephesi, İslami Cephe ve Fecr el-Şam Halep'teki ünlü el-Kındi hastanesine büyük bir saldırı başlattılar.

Üçlü tarafından kurulan "birleşik taktik operasyonlar odası - Tek Yürek" tarafından yapılan açıklamada, üç Selefi çetenin "Nusayri ordusu"nun el-Kındi'ye ulaşarak Halep'in kuzeyindeki Merkez Cezaevi yakınlarında "tuzağa düşen" askerlerinin üzerindeki kuşatmayı kırma girişimine karşı hastaneye saldırı başlattığı belirtildi.

4 Aralık günü binaya girmek isteyen cihatçıların zırhlı bir aracı yakınlarda patlattığını ve daha sonra birinci, ikinci ve üçüncü katlara girdiği iddia ediliyor. Nusra Cephesi, bu saldırıda 9 Suriye askerinin öldürüldüğünü ileri sürdü. El Kaide ve İslami Cephe, daha sonra 20 Aralık'ta tekrar saldırdı. Bu saldırıda iki Kürt intihar bombacısının kullanıldığı belirtiliyor. Nusra Cephesi, bombacıların isimlerini Ebu el-Vada el-Kürdistani ve Ebu Turab el-Kürdistani olarak açıkladı.

Bu saldırıdan sonra cihatçıların bütün katları ele geçirdiği ve hastaneye "Tevhid" bayrağı çektikleri iddia edildi.

İntihar saldırısının görüntüleri:

Türkiye'nin yakın dostu Ahrar'uş Şam ve El Kaide
İslami Cephe'yi oluşturan örgütlerden en güçlülerinden birisi, Türkiye'nin de ilişkide olduğu Ahrar'uş Şam. Batı basınında İslami Cephe'nin El Kaide ile bağlantılı olmadığı iddialarına karşın, el-Kındi örneğinde de görüldüğü gibi iki örgüt beraber operasyonlar düzenliyorlar.

Ahrar'uş Şam'ın El Kaide ile olan ortak operasyonları yeni değil. Daha önce İdlib'deki Taftanaz Üssü'ne düzenlenen saldırıda da Nusra Cephesi ve Ahrar beraberdi. Rakka'nın ele geçirilmesi, Hıristiyan köyü Malula'ya saldırı, Doğu Guta'da Hizbullah ve Suriye ordusuna yapılan saldırılar iki örgütün beraber çalıştığı "operasyonlardan" yalnızca bazıları.

İslami Cephe, geçtimiz haftalarda Türkiye-Suriye sınırındaki Bab el-Hava'da bulunan ÖSO'ya ait bir silah deposunu ele geçirmişti. Cephe'nin ABD ile Türkiye'de görüşeceği iddia edilmiş, ancak ABD'nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, örgütün gerekçe göstermeden masaya oturmaktan vazgeçtiğini söylemişti.