Gıda fiyatlarında korkutan yükseliş

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Rusya'daki büyük yangınlar sonrasında daha da artan gıda fiyatları hakkında özel bir toplantı çağrısı yaptı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) duyurusu, Rusya Başbakakın Vladimir Putin'in ülkenin tahıl ihcaratına yeni kısıtlamalar getirmesi üzerine yapıldı. Temmuz ayından bu yana buğday fiyatlarında yüzde 50'ye yakın artış olması kaygı uyandırıyor.

FAO toplantının, 24 Eylül'de büyük olasılıkla örgütün genel merkezinin bulunduğu Roma'da yapılacağını duyurdu.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, "Son haftalarda küresel tahıl piyasasında, buğday kıtlığı kaygıları nedeniyle ani bir artış görüldü. Toplantının amacı, tahıl ihracatçısı ve ithalatçısı ülkelerin yapıcı bir diyaloğa girmesini sağlamaktır" denildi.

Rusya'da tahıl ihracatına getirilen kısıtlamanın gelecek yılki hasattan önce kaldırılmayacağının belirtilmesi kaygıları arttırıyor.

Ciddi kuraklık ve Rusya'daki yangınlar gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olarak gösterilmesine rağmen dünyada özellikle tahıl fiyatlarında sık sık büyük dalgalanmaların yaşanmasından büyük tarım tekelleri sorumlu tutuluyor.

(soL - Dış Haberler)