Fidel: Ebolaya karşı görev zamanı

Latin Amerika ülkeleri Ebola salgınına karşı ortak mücadeleyi tartışmak üzere bugün biraraya geliyor. Küba lideri Fidel Castro, son yazısında Ebola konusuna değinerek, "görev zamanı" çağrısı yaptı.
Pazartesi, 20 Ekim 2014 16:38

Havana'da 20 Ekim'de yapılacak olan ALBA Başkanlar Zirvesi'nde Latin Amerika ve Karayip ülkeleri Ebola salgınına karşı ortak bir mücadele vermek için bir araya gelecekler.

Küba'nın 40 yılı aşkın süredir tüm dünya ile yaptığı sağlık alanındaki dayanışması Latin Amerika ve Karayiplerin en yoksul ülkelerinden Pakistan'a, Katrina Kasırgası'ndan zarar gören ABD'den en ücra Afrika ülkelerine kadar ulaştı. Küba Ebola konusunda da Dünya Sağlık Örgütü tarafından en hızlı ve en yoğun katkıyı koyan ülke ilan edildi.

Küba'nın bu konudaki çalışmaları ve uluslararası dayanışması 55 yıldır herhangi bir diplomatik ilişkiye sahip olmadığı emperyalist güç ABD tarafından da kabul ediliyor. ABD Dış işleri Bakanı Kerry 18 Ekim Cuma günü yaptığı bir konuşmada Ebola salgınına karşı yürüttükleri mücadelede Küba'ya sağladıkları destek için minnettar olduklarını açıkladı.

"Ebolaya karşı verilen savaşta küçük ve büyük ülkelerin ön cepheye yolladıkları katkıyı dramatik olarak arttırdıklarını görüyoruz. Sadece 11 milyon nüfusa sahip olan Küba 165 sağlık görevlisini bununla görevlendirdi ve 300 kişiyi daha yollayacağını açıkladı."

Fidel Castro: Görev zamanı
Kerry'nin açıklamasından sadece bir gün önce, 17 Ekim'de kaleme alının Başkumandan Fidel'in mektubu ise Küba'nın sağlık alanındaki mücadelesinin saiklerine ışık tutuyor.

Görev Zamanı

Ülkemiz, uluslararası kuruluşların Batı Afrika'da hızla yayılan salgın için uluslararası kuruluşların yaptığı çağrıya cevap vermekte bir dakika bile tereddüt etmedi.

Bu ülkemizin istisnasız her zaman yaptığı şey... Küba Hükümeti Afrika kıtasının bu bölgesine yönelik hizmet sunan sağlık personelini acilen harekete geçirip güçlendirmek için ilgili talimatları zaten vermişti. Eşit derecede hızlı tepki acil işbirliği talep eden Birleşmiş Milletler'e de verildi.

Her mantıklı insan yüksek kaliteli eğitim almış kadrolarını hayli tehlikeli bir göreve göndererek aldığı politik sorumluluğun bazı riskler barındırdığını anlayacaktır. Bu, savaşa asker göndermekten ve hatta siyasi bir nedenle ölmekten daha zor bir karardır. Bunu sadece, görevlerinin bu olduğunu düşündükleri için yaparlar.

Ölümü göze alarak herhangi bir bölgeye hayat kurtarmak için giden sağlık görevlileri insanoğlunun sunabileceği en iyi dayanışma örneğini verir, özellikle de bunu maddi çıkarlar için yapmıyorlarsa. Bu sorumluluğu alanların en yakınları da sevdikleri ve hayranlık besledikleri yakınlarını gönderdikleri için bu misyona katkıda bulunmaktadırlar. Uzun yıllardır süren mücadele ile terbiye edilen bir ülke bunu anlayacaktır.

Hepimiz maksimum hazırlık ve verimlilik ile bu sorumluluğu yerine getirmekle hem kendi halkımızı hem de Latin Amerika ve Karayiplerin kardeş halklarını virüsün yayılmasını engellemekten koruduğumuzu da anlıyoruz. Çünkü virüs dünyayla en fazla bağlantısı olan ülkeye, yani ABD'ye de maalesef yayılabilir. Bu gayretle sadece iki ülke arasında yıllardır sağlanmaya çalışılan barış için değil aynı zamanda gerçekleştirebileceğimiz ve gerçekleştirmek zorunda olduğumuz dünya barışı için de bunu yapmalıyız.

20 Ekim pazartesi günü bölgedeki pek çok ülkenin isteğiyle Havana'da bir toplantı gerçekleşecek. Bu toplantıya salgının yayılmasını engellemek ve bununla mücadele etmek için neye ihtiyaç duyduklarını anlatacak olan bu ülkelerin yetkilileri katılacak.

Bizler, Latin Amerika ve Karayip halkları, tüm dünya halklarına destek ve mücadele mesajımızı yollayacağız.

Görev zamanı geldi.