Fasişt her yerde faşist: Erdoğan'a kim destek verdi?

Yunanistan'da faaliyet gösteren faşist Altın Şafak Partisi, Yunan emekçilerinin ve gençlerinin Türkiye halkının mücadelesine gönderdiği selam karşısında öfkeden kudurarak deli saçması açıklamalarda bulundu.

Altın Şafak'ın haber portalı olan ethnikismos.net'te yayımlanan haberde Türkiye'deki mücadele ile dayanışma eylemleri düzenleyen Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve diğer sol güçler, "Amerikancı komünistler" ve "Amerika'nın sadık köpekleri" olarak adlandırıldı. Türkiye'de mücadele edenler ise "komünistler öncülüğünde sokağa dökülmüş Kemalistler" olarak resmedildi.

Faşist parti, komünistlerin emperyalizmin planlarına karşı çıkarak 1922'de Yunanistan'ın Anadolu'yu işgaline destek vermemelerine gönderme yaptı ve KKE'nin yeniden Türkiye ve Kemalizmle ittifak tazelediğini iddia etti. Komünistlerin halk ayaklanmasındaki varlığından rahatsızlık duyan faşistler, TKP'nin varlığı nedeniyle KKE'nin ve Yunanistan solunun eylemlere destek verdiğini iddia ederek haber sitelerinde şu satırlara yer verdiler: "Başka türlü nasıl davranabilirlerdi ki sanki, zira Kemalistlerin av köpekliğini yapan Türkiye Komünist Partisi (Tıpkı 1922'de Yunan karşıtı Lenin-Kemal ittifakında olduğu gibi) bu yapay ayaklanmada öncü rolde".

Erdoğan'a beklediği dış destek nihayet geldi

Dün bir radyo programına katılan faşist Altın Şafak'ın milletvekili olan Nikos Kouzilos, Yunanistan'ın çıkarları açısından Tayyip Erdoğan'ın desteklenmesi gerektiğini zira sokaktakilerin Yunanistan karşıtı gizli bir planın parçası olduklarını iddia etti. Benzer senaryolar dün Yunanistan'ın faşist gazetelerinden Eleftheri Ora'nın manşetinden duyurulmuştu. Türkiye Komünist Partisi'ne ait karelerin bol bol paylaşıldığı haberde, ayaklanmanın görünürde Erdoğan'a karşı olsa da aslında Yunanistan'a karşı, Trakya'nın bağımsızlığı için yapıldığı vurgulanmıştı.

Faşist gazete Eleftheri Ora'nın manşetinde, "3. Dünya savaşı ve yalancı Mesih hazırlarken Siyonizmin Yahudi Yılanı Suriye üzerinden Türkiye'ye de geçti: Türk baharı Bağımsız Trakya için Yunanistan'a saldırı ile" yazıyor. (soL - Atina)