Erdoğan Suriye'yi NATO işgali ile tehdit etti

Başbakan Tayyip Erdoğan El Cezire Televizyonu'na yaptığı açıklamada Suriye'yi NATO işgali ile tehdit etti

Başbakan Tayyip Erdoğan AA'nın haberine göre, El Cezire Televizyonu’na yaptığı konuşmada Suriye’yi tehdit etmeye devam etti. Erdoğan açıkça NATO işgalinden söz ederken, “Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz” diyerek savaş söylemini sürdürdü.

"Gözlemci sayısının çok yüksek olması lazım"
Erdoğan, El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta, Suriye konusunda Annan Planı’yla ilgili soruya, ”Biz başından itibaren Annan Planı’nı destekliyoruz ve oradaki verilen sözlerin yerine gelmesini doğrusu bekliyoruz” şeklinde yanıt verirken, Suriye’ye gönderilen gözlemci sayısının ise binlere çıkarılması gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti: ”Temenni ederiz ki burada bu kısa süre içerisinde Birleşmiş Milletler gözlemcileri Suriye’de bir netice alsın. Fakat bu, 30, 40, 100, 200, 300 kişiyle olacak bir iş değil elbet. Bize göre sayının çok yükseltilmesi lazım. Yani belki bin, 2 bin, 3 bin kişi... Hakikaten araziyi tam koklayabilmek, tam gözlemlemek istiyorsanız, yani etkin bir gözlem yapabilmek istiyorsanız, buraya çok sayıda gözlemci göndermeniz lazım”

NATO işgali ile tehdit etti
Gözlemcilerin tüm ülkeye yayılmış olması gerektiğini ifade eden Erdoğan ”Bunun başarılması lazım. Bu başarılmadığı takdirde bu sürecin eksik olacağı kanaatindeyim. Ve tabi ben temennimi açık söyleyeyim Annan’ın başarılı olmasını temenni ediyorum. Bunu bekliyorum. Ama başarılı olamazsa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni çok çok önemli bir görevin beklediği kanaatindeyim” diyerek Suriye’yi NATO işgali ile tehdit etmiş oldu.

Erdoğan, bir soru üzerine Suriye tarafından Türkiye’nin sınırını ihlal durumunda NATO’nun devreye girebileceğine işaretle, şunları kaydetti: ”Ben, bunu daha önce açıkladım zaten. Sınır ihlali noktasında, bizi rahatsız edici sınır ihlalinin devamı halinde biz, tabii bir NATO ülkesi olarak, atılması gereken adımı atarız. Biz bu adımı attığımız anda NATO’nun üye ülkelerden birinin saldırıya uğramasıyla ilgili 5. maddesi devreye girer. Umarım tabi işler o noktaya kadar gitmez”

Erdoğan, Suriye’deki soruna Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir çözüm bulunması gerektiğini hatırlatarak, ”Bu bir uluslararası sorundur. Yani uluslararası bir sorun olarak bunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ele alıp kararı burada vermek durumundayız” dedi. Bu çerçevede BM Gözlemcilerinin raporlarının büyük önem arz edeceğine değinen Erdoğan, ”Şimdi, gözlemcilerin getireceği raporlara göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu işi tekrar masaya yatırması, oradaki sıkıntılara müdahaleyi gerektirebilir. Böyle bir müdahale kararı alındığı anda, tabii ki uluslararası camia da, atılması gereken adım ne ise, bunu her yönüyle ele alarak atmak durumundadır” diye konuştu.

“Daha çok malzeme yardımı yapıyoruz”
Başbakan Erdoğan, Suriye muhalefetine askeri yardımla ilgili soruyu ise şu sözlerle yanıtladı: ”Şu anda biz tabii verdiğimiz yardımlar daha çok malzeme noktasındadır. Yani gıda, ilaç vesaire türünden yardımlar yapmayı başarmanın gayreti içerisindeyiz. Ve bütün bunların yanında da, özellikle ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açık tutup onlara verilmesi gereken desteği vermeye çalışıyoruz. Bunun dışında bu söylediğiniz konular Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde atılabilecek adımlardır.”

Suriye’ye savaş tehdidi
Erdoğan konuşmasında geçtiğimiz gün yaşanan sınır provokasyonuna da atıfta bulunarak Suriye'ye açıkça savaş tehdidinde bulundu: ”Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz. Bu noktada da attığımız adımları özellikle dikkatle atıyoruz ve dikkatle atmaya inşallah devam edeceğiz. Ama Suriye özellikle şunu bilmeli ki, yani bu sınır ihlalleri noktasında, daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde, tabii ki Türkiye’nin yaklaşım tarzı böyle olmaz. Bunu çok çok iyi bilmeleri gerekir. Zaten de biliyorlar”