Enver İbrahim tutuklandı

Başbakan Tayyip Erdoğan'la yakın ilişkisi bulunan Malezyalı politikacı Enver İbrahim, yardımcısına fiili livatada bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı.
Perşembe, 17 Temmuz 2008 00:42

soL (DIŞ HABERLER) Malezya'nın muhalefet lideri Enver İbrahim, yardımcısına fiilli livatada bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı olan İbrahim, kendisine yönelik suçlamaların artmasının ardından, geçen ay Türkiye'nin Malezya Büyükelçilği'ne sığınmıştı.

Eski Başbakan Yardımcısı İbrahim, tutuklanması hakkında yaptığı açıklamada, "Siyasi kariyerimi sona erdirmeyi amaçlıyorlar" diye konuştu. İbrahim, 10 yıl önce de aynı suçlamayla tutuklanmıştı.

İbrahim, lideri olduğu Halkın Adalet Partisi'nin bir koalisyon arayışında olduğunu bu döneme gelen tutuklamanın bu arayışı engellemeyi amaç edindiğini iddia etti.

Malezya'da Mart ayında yapılan seçimlerde, Halkın Adalet Partisi beklenmeyen bir oy oranı yakalamıştı. Seçim sonuçlarının ardından gerekli çoğunluğu sağlayan iktidar koalisyonu, Abdullah Bedevi başkanlığındaki kabineyle yoluna devam etmiş, ancak politik olarak sarsılmıştı. Bedevi, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2008 Aralık'ında istifa etmesi yönündeki taleplere yanıt olarak, görevi 2010'da bırakacağını açıkladı. Muhalefet lideri İbrahim'in iktidar koalisyonunu indirerek yeni bir koalisyonla iktidara gelmeyi amaçladığı belirtiliyor.

İbrahim, Malezya yasalarına göre suçlu bulunduğu takdirde 20 yıl hapis yatacak.