Bush İran’a karşı destek peşinde

Pazar, 15 Haziran 2008 14:20

Başkanlık döneminin bitmesine birkaç ay kala İran'a karşı söylemini sertleştiren ABD Başkanı Bush, Avrupa turunda da İran'a saldırı tehdidini yeniden gündeme getirdi. Öte yandan İran'la güçlü ticari ilişkilere sahip Almanya'nın saldırı ihtimaline sıcak bakmadığı ve Bush'un bu ülkede beklediğini bulamadığı belirtiliyor.

DIŞ HABERLER Başkanlık döneminin son aylarına giren ABD Başkanı George W. Bush'un, son Avrupa gezisinde İran'a karşı Avrupa ülkelerinden destek toplama çabaları Almanya'da beklediği karşılığı görmedi. Gezisinin ilk durağı Slovenya'da İran'a yönelik yaptırımların arttırılması çağrısı yapan Bush, daha sonra gittiği Almanya'da söylemini daha da sertleştirerek İran'a karşı tüm olasılıkların masada olduğunu söyledi.

ABD Başkanı'nın Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı görüşmede İran konusunda mutabık kaldıklarını belirtmesine karşın, Merkel'in İran konusunda diplomasiye öncelik verilmesine yönelik vurgusu, Almanya'nın olası bir saldırıya karşı olduğu yorumlarına yol açtı. Bush'un temasları sırasında Almanya'ya, İran'la giderek artan ticari ilişkilerini kesmesi yönünde baskı yaptığı belirtildi. Merkel hükümetinin Almanya'da İran'la ticaret yapan iş çevrelerinin İran'a yönelik olası bir saldırıya karşı oluşturduğu basınç nedeniyle ABD'nin sert söylemlerini desteklemekte isteksiz olduğu ifade ediliyor.

ABD Başkanı'nın İtalya ziyaretinde bir araya geldiği İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise, İran'la müzakerelere katkı koyma hazır olduklarını belirterek "İran'ın nükleer santrali sadece barışçıl amaçlar için kullanacağından emin olmalıyız" diye konuştu. Görüşmede İtalya'nın Tahran yönetimiyle müzakereleri sürdüren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkeye, 5+1 formülüyle dahil olma talebinin de ele alındığı bildirildi. ABD Başkanı İtalya ziyaretinde Vatikan'a uğrayarak, Papa 16'ncı Benedict'le "samimi" bir görüşme yapmayı da ihmal etmedi.

İran "cömert teklifi" reddetti
İtalya'dan sonra ABD'nin "yeni stratejik ortağı" olarak nitelendirilen Fransa'ya geçen Bush, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'le görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında nükleer programını durdurması için İran'a yapılan önerinin reddedilmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi. AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, önceki gün BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya tarafından sunulan ve ekonomik teşvikler içeren öneri paketini İran yönetimine iletmiş, İran ise öneriyi reddetmişti. Öneriyi "cömert bir teklif" olarak nitelendiren Bush, "İran yönetiminin bu kararı, halkının gelecekte de tecrit edilmesini istediğini ortaya koydu" dedi.

Dün de İngiltere'de halkın protesto gösterileriyle karşılanan Bush'un bugün İngiltere Başbakanı Gordon Brown'la yapacağı resmi görüşmede, İran'a yönelik tehditlerini sürdürmesi bekleniyor. Toplantının ardından Bush, Brown'la birlikte gezisinin son durağı olan Kuzey İrlanda'ya gidecek.